Autor Tema: Moji prvi portreti na forumu  (Pročitano 7533 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #20 poslato: Januar 29, 2014, 09:20:01 posle podne »
Citat
Zavisi sta hoces od fotke , ali na ovim fotkama ima dosta materijala za retusiranje ...

Ne bi da zalazim preterano u tematiku, a i verujem da se mnogo vas trenutno vise od mene bavi vrstom fotografije, gde je "retuse" pozeljan.
Ovde je ocigledno na prvom mestu emocija, vezana za familiju, fazu odrastanja, uzivanju slobodnog vremena, bezbriznost...znaci nesto sto ide u foto album, nesto cega ce se autor i grubo receno
"akteri" uvek secati s radoscu. Male korekcije su "dozvoljene", sve ostalo ide u domen maste autora, koja danas moze biti na razini "PS-amatera", a vec uskoro ce mozda biti u stanju da kaze:
"Sta li sam ovde "ovim" hteo da postignem!?" Naravno, RAW uvek postoji i u stanju je da trpi nase faze i eksperimente. Ono sto nece moci da promeni je zabelezen momenat i emocija, a tako i treba da bude. Najbolja "alatka" za svoje najblize treba da bude oko i srce, kojima bi mnogo vise verovao da je fotka uspela, nego li pipetama, brushe-ima, layer-ima... ;)

Smarko, prelepo...imas na sta da budes ponosan! :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #21 poslato: Januar 29, 2014, 09:32:20 posle podne »
Bole slazem se sa tobom skroz par postova ispod sam bas i napisao da ja nista ne bih dirao:) Ono sam napisao sam napisao zato sto  su krenuli oko boja lica , sto je po meni manje vise nebitno posebno za ovakve fotke  (da li ima malo vise magente ili zute koga briga), pa sam u tom kontekstu napisao ono sto sam napisao:) A pritom mozda nekom ko hoce da retusira , a nov je , mozda moze da koristi moj post:)

I da ponovim super fotke i slazem se sa tobom Bole:)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #22 poslato: Januar 29, 2014, 11:08:58 posle podne »
Momci, uopste ne gusite, svako iskustvo je dragoceno. Serb, hvala na upozorenjima, slazem se da je nesto od toga moglo da se uradi.

Gledao sam dosta tutorijala za retusiranje lica i u principu se sve svodi koliko truda ce da se ulozi u pojedinu fotku. Ovo je serija koju sam ucinio prijatelju, ima oko pedesetak upotrebljivih fotki koje bi trebalo sto pre isporuciti, a ja tu brzinu jos uvek nisam dostigao, da mogu sve da uradim u 5-10 minuta po fotki, a ujedno sam zeleo da devojka "ne vidi" da je previse izmenjena.
 Naucio sam dosta o samim tehnikama i odgovor na pitanje "kako" znam, vec me vise zbunjuje "sta". Pitanje mozda bilo malo glupo, jer ne postoji univerzalni genericki nacin kako doci do tonaliteta lica da to izgleda sto prirodnije, ali i dalje mi se desava da se iznenadim kad pogledam fotku poslednje odredjenog vremena (koloritom, ekspozicijom i sl...). Ocigledno da je to stvar iskustva. 

Bole je potpuno pogodio, nisam zeleo da idem previse u obradu i to je sa namerom, zeleo sam sto prirodniji izgled. Inace, do sada u mojoj vezbi su mi se dve tehnike pokazale kao najefikasnije (frequency separation i dogge and burn). Nekako su mi najmanje destruktivne i jako se brzo dodje do lepih rezultata.

Hvala puno na komentarima i pohvalama, ovo sam poceo ozbiljnije da "drljam" i ucim tek pre otprilike mesec dana :)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2014, 11:11:24 posle podne od strane smarko »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #23 poslato: Januar 29, 2014, 11:16:53 posle podne »
Te dve su tehnike su jedine ne destruktivne tehnike sve ostale u manjoj ili vecoj meri unistavaju fotku, drz se ti njih :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #24 poslato: Januar 30, 2014, 11:25:35 pre podne »
Serb hvala na savetu, isprobaću ga prvom prilikom. Ovako čitajući, deluje dosta jednostavno...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #25 poslato: Januar 30, 2014, 03:48:43 posle podne »
Nema na cemu tu smo da se pomazemo:) Probaj meni daje dobre rezultate:)