Autor Tema: Moji prvi portreti na forumu  (Pročitano 7534 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Moji prvi portreti na forumu
« poslato: Januar 29, 2014, 09:12:44 pre podne »
Cisto da vidimo sta mislite :)


Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2014, 09:17:13 pre podne »
Lepo zabelezeno!!! Ovakvih trenutaka treba sto vise fotografisati :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2014, 09:26:31 pre podne »
Svidja mi se...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2014, 09:48:56 pre podne »
Mali problem sa white balansom lica, to tek vidim kad stavim fotke jedne pored druge.

Jel imate neki trik da ne mora sve da se bazira na osecaju?

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #4 poslato: Januar 29, 2014, 09:50:54 pre podne »
Koristi manual mod... tako ce ti ekpozicija uvek biti ista.. i kad u Lightroom-u korigujes jednu  fotografiju...sinhronizujes ih sa ostalim fotografijama i to je to
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže 3bl

  • Junior
  • *
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #5 poslato: Januar 29, 2014, 10:00:28 pre podne »
Meni se generalno sviđa. Ako bih morao da izdvojim neku, druga mi je favorit jer su bap lepo legle boje. :)

Pozdrav,
Nikon D3200 / 18-55mm VR, Nikkor 50mm f2 (Nikkor-H), Vivitar 24mm f2.8, Soligor 135mm f2.8, Tair-11A 135mm f2.8 / Nissin 280xp, National PE-3057

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #6 poslato: Januar 29, 2014, 10:03:22 pre podne »
Da, prvo cu to poceti da radim. Mada, ne mislim na overall white balance, nego bas WB lica. Recimo, tonalitet dva lica (kao u ovom slucaju) se mnogo razlikuje i to mi se ne svidja. Htetoh reci, da li postoji nacin da se nekim parametrima odredi sto prirodniji WB lica (color picker ili nesto slicno), kako ne bih verovao samo svojim ocima nego bih imao neke indikatore koliko se varam. Ma, previse pitam :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #7 poslato: Januar 29, 2014, 10:05:58 pre podne »
Na mom monitoru ti je samo cetvrta fotografija dobro eksponirana..ostale su blago podeksponirane..
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #8 poslato: Januar 29, 2014, 10:10:27 pre podne »
Dobro je i to znati... meni deluje da bi pretposlednja i mozda malo poslednja mogle da bude malo svetlije.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #9 poslato: Januar 29, 2014, 04:53:17 posle podne »
.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #10 poslato: Januar 29, 2014, 05:00:06 posle podne »
http://www.graphicconnectionkc.com/skin-tone-correction.html

Evo ti link kako bi boje na licu trebale da budu ...Mada ja ovo ne radim i ne zanima me , posto ja sam taj koji odredjuje boju lica u krajnjem slucaju...U nekim slucajevima hocu da ima manje crvene, u nekim da je vise desaturirana itd...Ali ovo je dobra polazna osnova :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #11 poslato: Januar 29, 2014, 05:20:35 posle podne »
Bas tako nesto trazim, otprilike koja kombinacija boja daje najprirodniju boju koze. Hvala :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #12 poslato: Januar 29, 2014, 05:35:56 posle podne »
Ja bi to ovako...mada nesto si cackao sa ocima..deluju malo vestacki....
« Poslednja izmena: Januar 29, 2014, 05:45:28 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #13 poslato: Januar 29, 2014, 05:39:26 posle podne »
Uh, eto vidis kako se ukusi razlikuju, meni je ovo previse :)

Oci, vrlo malo posvetleo, gotovo neprimetno...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #14 poslato: Januar 29, 2014, 05:46:18 posle podne »
Ja volim jak kontrast :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #15 poslato: Januar 29, 2014, 05:52:42 posle podne »
Zavisi sta hoces od fotke , ali na ovim fotkama ima dosta materijala za retusiranje ...

Na celu boje na levoj i desnoj strani nisu ujednacene , oko nosa i ociju ima senki koje bi trebalo da se ujednace , podcnjaci isto mogu da se ujednace...Onda na levoj strani lica dvojke ima mrlja koja isto moze da se skine, iznad gornje usne ima crna linija koja se u principu skida, ispod donje usne ima deo u kojem tonovi koze nisu ujednaceni . I bebce ima par diskolorizacija na licu koje se mogu srediti...Ovo pricam ako se gleda full retusiranje , naravno nije neophodno , ali posto dosta retusiram i usao sam u to malo ozbljnije , prenosim neke zahteve koji retuseri obavezno resavaju...Evo fotke sa oznacenim delovima o kojima sam pisao...

Da se razumemo meni su fotke odlicne , ali posto se prica o nekim detaljima vezanim za boju pa da uskocim:)



Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #16 poslato: Januar 29, 2014, 06:11:05 posle podne »
Naravno Serb..ali recimo na ovoj fotografiji ja bih ostavio crvenilo na bebinom obrazu..jer odgovrara ambijentu u kome je slikano..nekako bi bilo bezveze na hladnoci da ga nema a i nosic se smrzo :).. moje misljenje je da nekad treba ostaviti neke prirodne nepravilnosti...mogu doprineti fotografiji...izvini smarko ako ti gusimo temu...ali ucimo jedni od druge...

Serb...polako postajes profesionalac ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #17 poslato: Januar 29, 2014, 06:15:30 posle podne »
Slazem se dalibore , zavisi zasta je fotka  , kod byutia se skida sve , kod fashina ne mora se toliko detaljisati itd...Ja licno na ovim fotkama nista ne bi dirao :)

Trudim se dalibore , bicu valjda:)

Sry smarko , sto smaramo:)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #18 poslato: Januar 29, 2014, 06:43:29 posle podne »
Da se uključim u ovu priču oko korekcije tona kože. I sam snimam dosta tih "uspomenarskih" fotografija I još uvek nisam našao zadovoljavajući recept za korekciju tena, boje lica (CS6 je u pitanju). Ako tome dodam da se počesto mora koristiti blic (SB-600), priča se dodatno komplikuje. I najzad, I kad uz mnogo muke iskorigujem boju lica, pa kad to pogledam na nekom drugom monitoru - ili se odštampa, e tek tada ne valja! Ubih se od youtube tutoriala I literature Scotta Kelby - a (ali I drugih), problema uvek ima, čini mi se nerešivih. U jednom od tih tutorijala čovek je pošteno rekao (a inače profesionalno fotografiše modele, bar tako on kaže) da ako želi da napravi dobar portret treba mu nekoliko sati rada I korekcija! Pa sad, ako on koji od toga živi, ima ludački studio I rasvetu, toliko napora ulaže...šta ostaje za nas, koji počesto subjektivno volimo te ljude koji su nam ispred aparata. I tu je taj hronični nedostatak vremena, takodje. I najzad, uputstva šta uraditi na korekciji koja su često kontradiktorna. Nije sve na Interntu tačno (napr, čišćenje senzora kako je negde savetovano može samo da vam upropasti sensor!). I da poentiram, meni se ova serija dopada...ih, kad bih ja mogao tako!

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #19 poslato: Januar 29, 2014, 06:53:56 posle podne »
Old taj problem sa moitorima i stampom je posebna prica, to uklopiti   >:(

Evo jedan savet ili nacin kako da izjednacis boje npr lica i tela (ruke , noge , vrat ...)

Otvorite novi layer , uzmete cetkicu i sa colorpikerom izaberete boju sa lica (pod uslovom da je vecina lica istog tonaliteta, dobro nasminkana, ravnomerno rasporedjeno svetlo i da ne duzim...) , onda sa tom bojom cetkicom obojite sa 100 posto opacyty , ruke noge i sta vec treba. Fotka ce tad izgledati uzas logicno , da to resite samo promenite layer u Hue i ostaje samo boja koja je bila na licu , a tekstura je netaknuta...To je najbrzi nacin da se rese razlike u bojama izmedju lica i ostatka tela:)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #20 poslato: Januar 29, 2014, 09:20:01 posle podne »
Citat
Zavisi sta hoces od fotke , ali na ovim fotkama ima dosta materijala za retusiranje ...

Ne bi da zalazim preterano u tematiku, a i verujem da se mnogo vas trenutno vise od mene bavi vrstom fotografije, gde je "retuse" pozeljan.
Ovde je ocigledno na prvom mestu emocija, vezana za familiju, fazu odrastanja, uzivanju slobodnog vremena, bezbriznost...znaci nesto sto ide u foto album, nesto cega ce se autor i grubo receno
"akteri" uvek secati s radoscu. Male korekcije su "dozvoljene", sve ostalo ide u domen maste autora, koja danas moze biti na razini "PS-amatera", a vec uskoro ce mozda biti u stanju da kaze:
"Sta li sam ovde "ovim" hteo da postignem!?" Naravno, RAW uvek postoji i u stanju je da trpi nase faze i eksperimente. Ono sto nece moci da promeni je zabelezen momenat i emocija, a tako i treba da bude. Najbolja "alatka" za svoje najblize treba da bude oko i srce, kojima bi mnogo vise verovao da je fotka uspela, nego li pipetama, brushe-ima, layer-ima... ;)

Smarko, prelepo...imas na sta da budes ponosan! :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #21 poslato: Januar 29, 2014, 09:32:20 posle podne »
Bole slazem se sa tobom skroz par postova ispod sam bas i napisao da ja nista ne bih dirao:) Ono sam napisao sam napisao zato sto  su krenuli oko boja lica , sto je po meni manje vise nebitno posebno za ovakve fotke  (da li ima malo vise magente ili zute koga briga), pa sam u tom kontekstu napisao ono sto sam napisao:) A pritom mozda nekom ko hoce da retusira , a nov je , mozda moze da koristi moj post:)

I da ponovim super fotke i slazem se sa tobom Bole:)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #22 poslato: Januar 29, 2014, 11:08:58 posle podne »
Momci, uopste ne gusite, svako iskustvo je dragoceno. Serb, hvala na upozorenjima, slazem se da je nesto od toga moglo da se uradi.

Gledao sam dosta tutorijala za retusiranje lica i u principu se sve svodi koliko truda ce da se ulozi u pojedinu fotku. Ovo je serija koju sam ucinio prijatelju, ima oko pedesetak upotrebljivih fotki koje bi trebalo sto pre isporuciti, a ja tu brzinu jos uvek nisam dostigao, da mogu sve da uradim u 5-10 minuta po fotki, a ujedno sam zeleo da devojka "ne vidi" da je previse izmenjena.
 Naucio sam dosta o samim tehnikama i odgovor na pitanje "kako" znam, vec me vise zbunjuje "sta". Pitanje mozda bilo malo glupo, jer ne postoji univerzalni genericki nacin kako doci do tonaliteta lica da to izgleda sto prirodnije, ali i dalje mi se desava da se iznenadim kad pogledam fotku poslednje odredjenog vremena (koloritom, ekspozicijom i sl...). Ocigledno da je to stvar iskustva. 

Bole je potpuno pogodio, nisam zeleo da idem previse u obradu i to je sa namerom, zeleo sam sto prirodniji izgled. Inace, do sada u mojoj vezbi su mi se dve tehnike pokazale kao najefikasnije (frequency separation i dogge and burn). Nekako su mi najmanje destruktivne i jako se brzo dodje do lepih rezultata.

Hvala puno na komentarima i pohvalama, ovo sam poceo ozbiljnije da "drljam" i ucim tek pre otprilike mesec dana :)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2014, 11:11:24 posle podne od strane smarko »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #23 poslato: Januar 29, 2014, 11:16:53 posle podne »
Te dve su tehnike su jedine ne destruktivne tehnike sve ostale u manjoj ili vecoj meri unistavaju fotku, drz se ti njih :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #24 poslato: Januar 30, 2014, 11:25:35 pre podne »
Serb hvala na savetu, isprobaću ga prvom prilikom. Ovako čitajući, deluje dosta jednostavno...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji prvi portreti na forumu
« Odgovor #25 poslato: Januar 30, 2014, 03:48:43 posle podne »
Nema na cemu tu smo da se pomazemo:) Probaj meni daje dobre rezultate:)