Autor Tema: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke  (Pročitano 52184 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #160 poslato: Oktobar 29, 2014, 11:39:01 posle podne »
evo I ostalih opisanih semplova za one koje mrzi da tumaraju po linku...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #161 poslato: Oktobar 30, 2014, 11:14:16 pre podne »
Citat
58-ca je manje oštra ali ima lepši bokeh...a kod drugog je obrnuto.jbga, Izgleda da se ne može istovremeno i tamo i ovamo...zakoni prirode...


Pa naravno. To je nešto o čemu pričasmo mesecima u nazad. Ne mere i jare i pare. Istva stvar je i sa ostalim high-end 1.4G prajmovima (24mm, 35mm, 85mm). Međutim, ne mislim čak ni da je manje oštra već je 58ica dizajnirana tako da na istoj blendi ima plići DOF od 50ice, što zbog same žižne daljine što zbog kompleksnije kontrukcije. Takođe se recimo vidi i značajna razlika u količini aberacija, a sve to jednostavno čini sveukupnu sliku i određuje cenu. Kao papagaj sam ponavljao mnogo puta do sada... aberacije na svetlosno jakim staklima uopšte nisu zajebancija i još uvek nema softvera koji omogućava da se one uklone kako to neki kažu "jednim klikom" u svakoj situaciji. Uklonićeš ih negde lako, na f2.8 ili više ali na f1.4 to je jako jako teško i vrlo često nemoguće u smislu da se ne vide tragovi na većim uvećanjima.


Na žalost retki su oni koji razliku u kvalitetu i tu "finesu" koju ima neko specifično staklo (kao što je ovo) imaju mogućnost da unovče kroz svoj posao isto kao što su retki oni koji su u mogućnosti da se isprse 1.600 eur za čisto zadovoljstvo. Zato i postoje alternative ;)

Drugo, gledajući čisto finansijski, po meni je kupovina ovakvog stakla na duži period više isplativa jer za 15ak godina ono će koštati polovno koliko sada košta jedan 58mm 1.2 manuelac. Koštaće minimum 3.000$ jer će uvek raditi na svim budućim Nikon telima i uvek će biti kolekcionara koji će želeti da ga imaju. A koliko će koštati alternativa u obliku Sigme Art? Po meni ulaganje u ovakva stakla je kao i ulaganje u zlatni nakit. Ko voli fotografiju, ko ima mogućnosti u smislu da ima višak novca koji želi da plasira u neko svoje zadovoljstvo ili ko je posao doveo do tog nivoa da mu ulaganje nije problem već da ga zanima samo krajnji rezultat... to je to.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #162 poslato: Oktobar 30, 2014, 12:16:35 posle podne »
Tako je Duxx i ne pominjite mi vise Sigmu jer sam zaljubljen u to staklo :) hehehe


P.S.  upravo sam popunio neki upitnik koji mi je canon poslao na privatni mail: samo tako sam ih iznapusavao...sve negativne ocene sam i dao vezano za ulaganje u sistem i zadooljsto o novim produktima...ali sam na pitanje koji vam je brend trenutno najpozeljniji....SONY.. i posle toga milion pitanja zasto bas taj..itd...hahah kad su slepci...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #163 poslato: Oktobar 30, 2014, 12:51:13 posle podne »
Priznajem da pominjanje Sigme u kontekstu alternative i u poređenju sa 58-icom možda i ne zvuči baš najbolje po Sigmu :) ali ona svakako jeste sjajno staklo koje vredi koliko košta, a pri tome ne košta malo. Ni N ni C ruku na srce trenutno nemaju srednju klasu 50ica koje mogu da se nose sa Art serijom. To su alternative onakve kakvim su ih videli svojevremeno njihovi marketing timovi, a popularnost Art serije samo pokazuje da itekako ima dosta ljudi koji nisu voljni da daju bogatstvo ali su voljni da plate nešto više pod uslovom da toliko i dobiju. Odgovor sledi, a prvi je već stigao u obliku novog 35mm f1.8G FX stakla. Vrlo sam zainteresovan da vidim nekakav uporedni test sa Sigmom.


Što se Sony-ja tiče, od njih se inovacije i mogu očekivati jer su oni u biti kompanija koja je svoje ime gradila upravo na inovacijama. Nikon je recimo kompanija u kojoj više vlada tradicionalni prilaz u pogledu na nove tehnologije i radije ulažu sredstva u usavršavanje i poboljšavanje postojećeg nego u kockanje sa revolucionarnim.
Međutim, sa moje tačke gledišta Sony će još neko duže vreme ostati predmet pohvala i hvalospeva tehnoloških gikova ali će se kapital iz džepova fotografa širom sveta i dalje velikom većinom slivati u džepove dva velika igrača pod uslovom da C u neko skorije vreme učini nešto konkretno. Ovaj zadnji "izlet" sa najnovijom kampanjom odbrojavanja do ničega jer bio onako baš prilično iritirajući da ne kažemo i degutantan za većinju njihovih korisnika, upravo.  ???

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #164 poslato: Oktobar 30, 2014, 02:17:12 posle podne »
@Duxx
pa u principu mogu da se složim sa ovim tvojim zadnjim pasusem...

( uz naravno sve nabrojane tvoje uslove , plus da ga vlasnik sačuva u odličnom stanju sve te godine (jer zlato se drži u škrinji a ovo služi za rad), a i da on sam poživi dovoljno dugo, tj tih 15-20 god)
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2014, 02:21:28 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #165 poslato: Novembar 01, 2014, 04:33:04 posle podne »

Pa pazi, onaj ko ovo kupuje za rad nije opterećen sa eksterijerom tog stakla posle 10 godina jer je ono za 10 godina otplaćeno bar 20 puta, a i da je iščukano ovako staklo će opet da ima vrlo solidnu vrednost. Onaj drugi ko ga kupuje zarad zadovoljstva svakako da će da se domaćinski stara o tako skupom parčetu opreme. Logično jel, a nesreća uvek može da se desi i posle 10 godina i posle prvih mesec dana.


Ajd kad smo već kod toga... mislim da čuvanje opreme više zavisi od psihološkog profila vlasnika nego od toga da li koristi opremu za rad ili za sopstveno zadovoljstvo, a aparat i objektiv nisu motika i ašov da bije sa njima po ledini.

Odosmo predaleko ali ako se već ima vremena i ako smo voljni zašto da ne. ;)

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #166 poslato: Novembar 01, 2014, 06:32:03 posle podne »
Kad se vec spominje Sony:


http://www.dpreview.com/articles/7017078792/sony-launches-imaging-pro-support



Sony has launched a 'Pro Support' program with the aim of offering professional photographers the levels of support available from the big DSLR makers. The move presumably comes to help persuade pros to consider switching to the company's SLT and mirrorless camera systems. The program, called Sony Imaging PRO Support, provides 'superior support' so that professionals can 'ensure their Digital Imaging products are always ready'.


Sony Pro Support users will receive dedicated phone and email support lines to meet their needs, along with a three-day repair turnaround time. Professionals will also receive invitations to special events, along with evaluation loaners, so that new products can be tested before deciding to purchase them.


There are hardware requirements to join the program - members must own a minimum of two Sony Alpha full-frame interchangeable lens cameras and at least three Sony Zeiss or G series lenses. Members must also show that they are an active professional photographer by providing work samples. Additionally, a special invitation from Sony Electronics is required, as is an annual $100 a year membership fee.


Nikon and Canon already offer Professional Services, with support resources dedicated to photographers using high end equipment. Sony's lack of a similar support program has been seen as a stumbling block in the company's bid to attract pros to its full frame cameras. Establishing this Pro Support program is a clear answer to this criticism.


Source: Sony


Dakle ja ne znam da li Nikon i Canon imaju slican program ali ovo je dobar pokazatelj u kom pravcu ide photo divizija...
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #167 poslato: Novembar 01, 2014, 11:23:29 posle podne »
Nikon ima NPS
Canon ima CPS