Autor Tema: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke  (Pročitano 52672 puta)

0 Članovi i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2013, 10:32:39 pre podne »
Pa za tu cenu i mora da crta.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2013, 12:39:00 posle podne »
Pa košta ali meni ovde bokeh izgleda za tri koplja bolji od Zeiss-ovih stakala koja su još skuplja.
« Poslednja izmena: Novembar 09, 2013, 01:03:39 posle podne od strane DuxX »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #3 poslato: Novembar 13, 2013, 02:14:58 posle podne »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #4 poslato: Novembar 13, 2013, 03:08:21 posle podne »
Pa sad... to je nešto što sam već odavno pominjao u raznim temama o objektivima, a posebno u onim posvećenim Sigma "biserima". Naime, ni jedno vrhunsko staklo čija je namena da ima super-mega bokeh nije sega-mega oštro. Najbolja stakla su upravo balans između žilet oštrine po pixelu  :P i super-finog bokeha.

Poput 35mm 1.4G, 24mm 1.4G i ovo staklo nije pravljeno da pixeli iskaču iz monitora nego da pruži vrhunski bokeh uz što bolje sve ostale performanse. Pazi ti tu razliku u oštrini između 58mm i 50mm 1.4G ne možeš da primetiš golim okom ali zato bokeh primećuješ itekako.

Nego, pojedini C fanboy-evi u trenucima svoje tehnološke nemoći često se rasplaču i žale kako je DxO u dosluhu sa Nikonom i kako prećutno predimenzionišu nadmoć N senzora itd itd. Nadam se da je sad i njima jasno da ljudi objektivno sagledavaju pravo stanje stvari. Kome nije, pomoći mu nema ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #5 poslato: Novembar 13, 2013, 07:17:15 posle podne »
E, to sam bas hteo da te pitam... znas da nisam pixel masturbator, niti da volim preterano posmatranje iznutrica sto aparata, senzora... cega bilo.... ali moram da te priupitam nesto. Naime, jednom prilikom sam ovlas pogledao DxO lens listu koja nosi naziv ''Camera Lens Ratings by DxOMark''. I zapamtio ovo sto vidim upravo i sada... opet... http://www.dxomark.com/Lenses/Camera-Lens-Ratings

I tu recimo tek na drugoj strani, na 35-om mestu se prvi put pojavljuje neki canon... i to Canon EF 35mm f/2 IS USM.
Sledeci Canon zauzima tek No 46 poziciju - Canon EF 100mm f/2 USM i onda No 62  Canon EF 135mm f/2L USM

Canon EF 85mm F1.2L USM je 68 mestu.

Dakle, dozvoljavam sebi da ispadnem glup u drustvu... ali, mozes li mi pomoci kako se tumaci ova tabela. Da li to znaci da je Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1.4G najbolje staklo, posto je mestu broj 1. ?

Ozbiljno pitam... ne zajebavam se.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2698
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #6 poslato: Novembar 13, 2013, 07:59:35 posle podne »
Vrlo bre jednostavno... pa zar je moguće da to još neko ne razume..?? 8)
Ako malo dublje proanalizirate ovaj grafikon , videće se da je sva poenta u tome što vodeći objektivi imaju tu privilegiju da mogu biti navrnuti na Nikon.

E sad, nije to da Canon objektivi ne valjaju, daleko od toga, ali ih donekle zeza što ne pašu na D800 ili D600.
Kada bi oni mogli biti navrnuti na iste, rezultati bi bili daleko,daleko bolji....ali ne lezi vraže... ^-^ ^-^
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #7 poslato: Novembar 13, 2013, 08:29:47 posle podne »
U principu Argon je u pravu jer jedan od glavnih činilaca u skoru jeste sharpness podatak koji u velikoj meri zavisi od rezolucije senzora na kom se testira.

Ako pogledate međusobno poređenje Nikona 85mm 1.4G koji je prvi i Canona 85mm 1.2L vidite da je najveća razlika upravo u sharpness poenima. Takođe kada 85 1.4G uporedite na D800 i D600 vidite da su rezultati na D600 nešto slabiji. To je razlog zašto su na prve 2 strane faktički objektivi koji se kako Argon reče "navrću" na senzore veće rezolucije od one koju Canon nudi trenutno. Izuzetak je recimo Sigma 35 1.4 koja je testirana na Canonu zbog izuzetne oštrine na maksimalnoj blendi ali bi skor bio sigurno bolji da je ista testirana na D600 ili još bolje D800. Ali tu opet dođemo do onoga da džaba Sigmi oštri pixeli kad im bokeh debelo kaska za N i C primercima.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #8 poslato: Novembar 13, 2013, 08:52:09 posle podne »
:)

Nekako si mi umotao odgovor u spiralu magle. :)

Kliknem na LEICA i on mi kaze: No items found for the current filters  ???

Gde je tu onaj referentni 50mm Pentax ? tamo negde na 600+ mestu ???

To znaci da je i ovo jednako neupotrebljivo kao i DxO info o senzorima? Pazi, muka mi je malo da se udubim nesto ozbiljnije u ovu pricu... ali ovako na prvi pogled ovo je prilicno neozbiljno, nepotpuno ... nejasno, nelogicno...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #9 poslato: Novembar 13, 2013, 08:55:46 posle podne »
Pa ja ne bih rekao da bokeh od Sigme 35 f1.4 kaska za canonovim i nikonovim 35-icama. Cak bih slobodno mogao da kazem (po primerima koje sam video tu i tamo po netu) da jede tog nikona za dorucak, koji je opet da kazem onako bezlicno staklo za razliku od canonove 35L koja ima svoj neki smek.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #10 poslato: Novembar 13, 2013, 09:01:03 posle podne »
Pa jbg tebi C ima šmek, a meni i mnogima je recimo Nikkor 35mm 1.4G legenda od stakla. O Sigmi ne bih trošio reči. Bila i ostala 3rd party solucija za kad nemaš dovoljno novca da pazariš adekvatnog Nikona ili Canona.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #11 poslato: Novembar 13, 2013, 09:18:47 posle podne »
Ja cu nastaviti da insistiram :)

Dakle, ako se senzor testira bez uticaja objektiva (barem ste mi tako pojasnili dxo senzor rating), zasto se onda i objektiv ne testira bez uticaja senzora?

Drugo, ajde neko da mi objasni kako Leica nije zabola barem 4 stakla u prvih 10 na listi... onako, odokativno kazem 4, a moglo bi i vise. Gde je Pentax ??
Gde je Scheider-Kreutznach? Voigtlander?

Dakle, isto pitanje kao i kod DXO senzora... kako se ovo upotrebljava kao korisna informacija u praksi? Dakle, zajebite me tih pojasnjavanja, senzor ovo ono... ostrina. Ovde je neko napravio neku listu, poredjao ih i dao im neki rating. Kako to da i ove tako dojajno dominira Nikon?

Opet sam istripovan?
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2013, 09:21:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #12 poslato: Novembar 13, 2013, 09:39:05 posle podne »
 :laugh: ne predaje se Rodić. Pa pazi dobri moj, Nikon dominira jerbo je dominatan :)

Pokušavam da dam informacije onoliko koliko poznajem materiju. Gde su Leica i Pentax i zašto njih nema možeš postaviti pitanje na njihovom forumu i verujem da će neko od nadležnih brzo odgovoriti. ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #13 poslato: Novembar 13, 2013, 10:18:35 posle podne »
:)

Pa vidim  da je dominantan. Zato i pitam, gde se logika zagubila?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #14 poslato: Novembar 13, 2013, 11:03:33 posle podne »
Glavni zbunj je što se samom skoru poklanja više pažnje nego svim onim merenjima ispod, a trebalo bi obrnuto. Isto se čini i kada su testovi senzora u pitanju. U prevodu - šta me briga koji je skor senzora i na kom je mestu. Kad izađe novi hoću da pogledam i vidim da li je u DO bilo nekog pomaka ili ne. Ako je NE onda će moja zainteresovanost za eventualni upgrade znatno da splasne.

Objektivi... Recimo uzmeš u poređenje dve 85ice Canonske 1.2L i 1.8. I onda kažeš, zanima me koje staklo ima više aberacija i samozaključiš da je to sigurno 1.8 varijanta jer je jbg jeftinija. Onda pogledaš DxO i vidiš da se 1.8 varijanta dosta bolje nosi sa aberacijama od znatno skupljeg brata što uopšte nije logično jel da? Eto kako se izgubi ta logika. A ima i stvari koje se ne vide na DxO. Kad malo uzme čovek da radi sa oba ova stakla vrlo lako shvati da je 1.2L samo za studio i neko planirano fotkanje npolju i nizašta više, a da je 1.8 mnogo upotrebljivije staklo za kojekuda i to ne samo zbog dimenzija i težine već i zbog drastično bržeg fokusa.
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2013, 11:05:35 posle podne od strane DuxX »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #15 poslato: Novembar 13, 2013, 11:14:56 posle podne »
I meni je malo konfuzno to poredjenje na DXO testovima...da li mozete da objasnite kako se gledaju ovi parametri..
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #16 poslato: Novembar 13, 2013, 11:58:23 posle podne »

...Kad malo uzme čovek da radi sa oba ova stakla vrlo lako shvati da je 1.2L samo za studio i neko planirano fotkanje npolju i nizašta više, a da je 1.8 mnogo upotrebljivije staklo za kojekuda i to ne samo zbog dimenzija i težine već i zbog drastično bržeg fokusa.

Lele sta naprica ti... Za ono sto je namenjen ovaj objektiv, brzina fokusa je u drugom planu.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2698
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #17 poslato: Novembar 14, 2013, 12:39:29 pre podne »
Dok smo u logici jos...Ja sam se na pricu o senzorima polako navikao, a kao sto se vidi kapiram I ovu logiku o objektivima kao posledicu ...jeli, "kompatabilnog navrtanja"...medjutim ako se sve to prosiri I dalje, recimo na stative, torbice,  i sl., eee to ce postati brutalitet bez presedana...
Ali sve se nadam da ce dotle neko nesto ipak preduzeti...  :-[
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #18 poslato: Novembar 14, 2013, 09:41:13 pre podne »
...Kad malo uzme čovek da radi sa oba ova stakla vrlo lako shvati da je 1.2L samo za studio i neko planirano fotkanje npolju i nizašta više, a da je 1.8 mnogo upotrebljivije staklo za kojekuda i to ne samo zbog dimenzija i težine već i zbog drastično bržeg fokusa.

Lele sta naprica ti... Za ono sto je namenjen ovaj objektiv, brzina fokusa je u drugom planu.

Kako šta napriča ja? Pa jel napriča ja nešto što nije tačno?
Ako je za tebe brzina fokusa u drugom planu za nekog drugog nije, čak i za pozirano fotkanje. Jesam li rekao da na f1.8 ili f2 recimo 1.2L ima i primetno veće aberacije?? Ili je možda i to u drugom planu za ono za šta je namenjen?

@Argon
Opušteno, eno Dalibor postovao poređenje i zamisli C ima veći skor!! :) Pu majku mu, nešto nije u redu. Srećom po Nikon još nema poređenja za crnju crnu. Da ima, otres'o bi ih C ko ciganče slinu ;P
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2013, 09:50:41 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #19 poslato: Novembar 14, 2013, 10:00:32 pre podne »
Brzina fokusa je bitna, ali ne i presudna za ono sto je namenjen ovaj objektiv. A i ne mogu da naprave savrsen objektiv, treba nesto ostaviti za verziju III, IV..., kako bi drugacije uzeli pare.

No, skrenusmo mnogo sa teme.
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2013, 10:29:45 pre podne od strane Goshke »
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800