Autor Tema: HELP!  (Pročitano 14721 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #20 poslato: Februar 10, 2010, 05:19:34 posle podne »
Dvoumio sam se da li da napisem post uopste.... Ne bih da budem pogresno shvacen, dobronamerno pisem.

Zahtevi su ti previsoki za jedan komad opreme. Dakle, ili kompromis - ili kamera + pristojan kompakt.

Mislim da ti nisi sasvim shvatila sta je to manuelni fokus.
Ti gledas "zum u toku snimanja" i rezoluciju. Uzalud ti rezolucija ako ti je u fokusu nesto tri metra iza dece koja trce po dvoristu. Ne znam da li me razumes.... Ti moras da jednom rukom drzis aparat, a drugom da okreces prsten. To jos i nekako funkcionise ako je aparat na stalku... u ruci dok vijas decu, tesko je to...

Ima video na DSLR-u svoju primenu, ali mislim da se ovde tebi nece uklopiti. Imas previsoka ocekivanja, i mislim da ces se razocarati kad vidis koliko truda snimanje DSLR-om zahteva, a kakvi ce biti rezultati. Autofokus mora da se plati.

Dalje... fotografisanje DSLR-om.... Podrazumeva manuelne komande (izvini, ali automod je ovde idiotluk), pucanje u RAW-u i naknadnu obradu. Oduzima vreme i zahteva posvecenost i solidno znanje. To nije bauk ako neko odluci da mu to bude hobi. I kao sto su ti mnogi rekli, zahteva naknadna ulaganja u opremu. Za opseg koji amaterskom korisniku sasvim zadovoljavajuce pokrije jedan dobar kompakt, ako koristis DSLR treba ti torba opreme. Treba to nositi - ne zaboravi.

Prosumeri su apsolutni promasaj. Ja to ne mogu nikom da preporucim. Ili uzmi dobar kompakt ili uzmi DSLR. Ovako niti imas mobilnost kompakta, niti imas kvalitet fotografije DSLR.

Moja preporuka ti je da uzmes od nekog neki kompakt Canon i da vidis kako izgleda 640x480 30fps video zapis. Mnogi to imaju. Mene je prijatno iznenadio, mada ja nisam puno ocekivao. Neke osnovne potrebe sasvim lepo pokriva. Najposle, valjda je bitno da ti zabelezis kako dete duva svecice na torti i svi se smeju i tapsu, a ne da se vidi trun u njegovom oku dok to radi. Ako ti je to dovoljno pazari G11, a nista ne bi falilo ni malom S90 (jos bolje za zensku ruku). Najveca greska je kupiti nesto sto ti ne treba.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: HELP!
« Odgovor #21 poslato: Februar 10, 2010, 08:19:47 posle podne »
Bicu kratak, kada uzmem u ozbir sta je sve navela "linda line", misljenja sam da ce joj Panasonic FZ38 ponajvise odgovarati.
Ima dobar raspon objektiva, kompaktan je, ima "Inteligent Auto" mod i rucna podesavanja, odlican video zapis i dobru kompresiju, Li-Ion bateriju dobre autonomije, a i Panasonic se dosta popravio u poslednje vreme po pitanju kvaliteta fotografije i nivou shuma. Nije da je kao Canon G11, ali je u svojoj klasi jako dobar.

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #22 poslato: Februar 10, 2010, 09:20:17 posle podne »
I ja mislim da bi joj odgovarao Panasonik FZ38.
Evo i linka:
http://www.youtube.com/watch?v=O9xEsL8S86s
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #23 poslato: Februar 10, 2010, 11:21:12 posle podne »
Sa FZ38 nije u dSLR sistemu, a opet mora da vuče zasebnu torbu.
Lično bih išao ili na dSLR ili na nešto što može da se nosi u džepu, nikako ultrazoom ako nećeš da slikaš ptice.
Moj predlog je s90, g11 ili znatno jefiniji http://pcfoto.biz/canon-sx200-is.
Slušajući tvoje potrebe možda bi valjalo da sačekaš Canon EOS 550D. Izlazi uskoro, na proleće je i kod nas. Cena neće biti mala, ali daje sve ono o čemu si pisala...
E jesi na muci  :D :D :D

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #24 poslato: Februar 10, 2010, 11:33:13 posle podne »
Jeste na mukama , ali nasa nova clanica je naucila dosta za 24 sata ...  :D
« Poslednja izmena: Februar 10, 2010, 11:36:19 posle podne od strane sergio »
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #25 poslato: Februar 10, 2010, 11:42:12 posle podne »
Svima najlepše hvala na sugestijama i iskustvima :)!
Za samo jedan dan puno sam saznala, a  i videla koliko ne znam  :(.
To što mi je fotografija hobi, nije uteha za neznanje, ali sam zaista radosna što sam videla razne mogućnosti za učenje.
Mladenu hvala na dobronamernosti, u potpunost se slažem sa njim da je najveća greška kupiti ono što ti ne treba.  Potpuno sam razumela njegovu priču, pročitala sam više puta i mnogo mi je značilo.

Treba još puno da naučim, a to ću uraditi najpre sa manje zahtevnim aparatima. Kad to savladam, videću šta mi je dalje činiti.
Hvala Stefanu na linku za Panasonik FZ38, pogledala sam više testova sa istim.
Sada su u najužem i konačnom izboru  Panasonik FZ38 i Canon G11.
Sada ostaje, po vašim savetima, da nadjem oba, pogledam  i da tada odlučim (ukoliko uspem u našem malom gradu, dok ne skoknem dalje) .

Ukoliko neko ima još neku sugestiju, molim da mi skrene pažnju.

Još jednom hvala na pomoći, dobronamernosti i vremenu (koje je danas najskuplje)!

p.s. Pogledala sam Canon EOS 550D i cena će mu biti 830 eura. Skupa je "igračka" za laika kao što sam ja. A, na proleće, kad on dodje, ja sam već na jednom divnom putovanju, u nekom drugom svetu, sa svojim novim aparatom. Canon G11 ili Panasonic FZ38, pitanje je sad!  

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #27 poslato: Februar 11, 2010, 01:46:38 pre podne »
To sto doticna trazi od aparata nece da mogne  :D

Ni jedan, pa ni svemocni 550D, ne moze da zameni kameru.
Prvo na sto ce naici je RAZOCARENJE kad pogleda sta je snimila u movu.


Ja predlazem da doticna odluci sta joj je vaznije: fotografija, ili video. Ako je ovo drugo onda neka kupi kameru do 500Eura sa solidnim foto modom.

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #28 poslato: Februar 11, 2010, 10:08:08 pre podne »
E, kameru sam imala i više nikad je nebih kupila. Prosto mi nije zanimljiva. Toliko brzo živimo da nikada ne stignem da pogledam šta sam snimila (to je za neke penzionerske dane). Ona te vuče da snimaš i šta ti treba i šta ti ne treba.
Video klipovi su stalno na dohvat ruke. Kratki su, pregledni, uvek snimiš suštinu i nikad ne dave. Daš im ime, spakuješ u poseban folder po dogadjaju  i pogledaš usput kad ti treba. Sve nadohvat ruke.
Kamera je prvo nepraktična da je vučeš uz aparat,a  zatim propustiš neke lepe trenutke za fotografiju.
Odlučujem se i za lošiji video klip, ali ne žrtvujem fotografiju.

Sasvim sigurno će ovaj aparat biti bolji od Fuji F810, sa kojim sam napravila solidne video klipove (tu je bilo važniji dogadjaj od kvaliteta snimka, što reče Mladen). I što je najvažnije, uvek izmame osmeh ljudima.
Dok se kod fotografije traži nešto drugo.

Ja sam samo htela da izvučem najbolje od aparata  :), sad ako ne može, ne može.

 :D :D :D Ipak su to slatke muke....

Van mreže linda line

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • "Uvek nemoguće moraš rimovati sa mogućim" M. Antić
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #29 poslato: Februar 11, 2010, 12:44:46 posle podne »
 Opet ja  ::)
Da li neko nešto zna o fotoaparatu Nikon COOLPIX P100?

 ???

 Ostaje dilema do sutra Canon G11,  Panasonic FZ38  ili da čekam taj Nikon P100 (do marta) koji obećava

Van mreže sergio

  • sergio
  • SuperModerator
  • Senior
  • **
  • Poruke: 574
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #30 poslato: Februar 11, 2010, 01:23:03 posle podne »
Mislim da su i G11 i FZ38 daleko ispred ovog Nikona ...
EOS 30 D / EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM / 50mm f1.8  / EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS  /  Canon 35-80mm f/4-5.6 (bez prednjeg stakla :) / Speedlite 580EX II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #31 poslato: Februar 11, 2010, 08:44:54 posle podne »
I agree!
Moj glas za G11 (osim ako ti ne treba super zoom) zbog kvalitetne fotografije (sa svim manuelnim kontrolama) u ultra kvalitetnom (i manjem) kućištu.
Ipak, pusti ti nas, odmeri u radnji oba dva, ali obavezno. Kad ih uzmeš osetićeš šta ti više leži.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #32 poslato: Februar 11, 2010, 08:59:59 posle podne »
Najbolje da odmeri u radnji, a posle kupi kod Ljube jeftinije  ;D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #33 poslato: Februar 11, 2010, 11:43:15 posle podne »
^^
Naravno! To sam i mislio!
Jeres je drugačije  ;D

Van mreže stefan

  • Junior
  • *
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: HELP!
« Odgovor #34 poslato: Februar 13, 2010, 03:22:18 posle podne »
Samo vidi moj potpis  :)
CANON 600D + EF-S 18-135 IS II
Canon PowerShot SX110 IS
Nikon Coolpix P600