Autor Tema: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima  (Pročitano 25044 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« poslato: Septembar 27, 2010, 10:07:30 posle podne »
Pozdrav ljudi,

Moja draga i ja već neko vreme planiramo da uđemo u svet DSLR-a ali nikako da se odlučimo za model.
Taman se rešimo za d3000 kad na nekom forumu pročitamo da je neki senzor zastareo i da se u novijim modelima pojavio neki CMOS koji je super i strava i mi naravno odustanemo  :P
Cilj nam je da kupimo dobar aparat (znam da su u principu svi dobri za početnika) koji nećemo morati u neko skorije vreme da upgradujemo.
Može li nas ko posavetovati po ovom pitanju?

Unapred hvala

Pozdrav

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #1 poslato: Septembar 27, 2010, 10:43:14 posle podne »
Pozdrav i dobrodosao. Nikon D3000 nije los za pocetak, ali njegov vrsnjak Canon 1000D je znacajno boji, oni su slicnog cenovnog ranga. Onda slede jaci modeli, ne znam koliki je zacrtani budzet, ali mislim da cete za to sto vama treba biti jako zadovoljni i sa EOS 1000D, eventualno ici na 50mm f/1.8 objektiv, i jedan "univerzalac" ako necete KIT objektiv. Posle slede Nikon D5000, D3100, Canon 500D, 550D, ali oni su znacajno skuplji.
Pozdrav.

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #2 poslato: Septembar 27, 2010, 11:00:23 posle podne »
Pozdrav i dobrodosao. Nikon D3000 nije los za pocetak, ali njegov vrsnjak Canon 1000D je znacajno boji, oni su slicnog cenovnog ranga. Onda slede jaci modeli, ne znam koliki je zacrtani budzet, ali mislim da cete za to sto vama treba biti jako zadovoljni i sa EOS 1000D, eventualno ici na 50mm f/1.8 objektiv, i jedan "univerzalac" ako necete KIT objektiv. Posle slede Nikon D5000, D3100, Canon 500D, 550D, ali oni su znacajno skuplji.
Pozdrav.

Hvala na ovako brzom odgovoru.
Upravo gledam jedan Mađarski sajt za aparate i nemogu da verujem koja je razlika u ceni tamo i ovde!
Npr Nikon D3100 kit digitálneho fotoaparátu (s 18-55mm DX VR objektívom) 595,12 e, a Nikon digitálny fotoaparát D5000 kit (s 18-55mm DX VR + 55-200mm DX VR objektívom) 714,24
Meni se to čini kao super cena, pogotovu što možeš da vratiš pdv.
Ovo nam drastično povećava granicu kvaliteta aparata  :D


Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #3 poslato: Septembar 27, 2010, 11:20:22 posle podne »
Ako mogucnosti dozvoljavaju treba razmisljati o jednom od ta dva (D3100/D5000), znatno su napredniji u svakom smislu od osnovnog modela D3000.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2010, 11:35:20 posle podne »
PDV mozes dobiti nazad jedino ako regularno prijavis aparat na carini, pritom platis carinu i PDV kod nas... Dakle, slaba vajda... :)
I jesi li jednog trenutka pomislio na garanciju?

Pozz

Van mreže Mladen

  • Član
  • **
  • Poruke: 166
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #5 poslato: Septembar 28, 2010, 11:34:27 pre podne »
Ovo sto Mihailo kaze. Vodi racuma o garanciji.
Mislim, nisam siguran, da moyes da vratis porez i bez prijavljivanja aparata, ali onda rizikujes da te na nasoj carini uhvate i i da platis poveliku kaznu. Postoje nacini da se to zaobidje... imaju cak i ljudi koji se bave takvim uvozom ali... Sve se to (opet kazem PO MOM MISLJENJU) svelo na skuplja-pita-nego-tepsija.

Kad sam bio u situaciji u kojoj si ti sad ja sam se odlucio za varijantu polovnog tela (i ni u jednom trenutku se nisam pokajao). To svi koji se bave fotografijom preporucuju. Novo telo vrlo brzo gubi cenu.

Ne bi bilo lose da kazes cenovni okvir pa da mozemo otprilike da ti kazemo koje su ti opcije.
Sta je ovo, dozvoli, sta je ovo sine, a uz to i ne radi?

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #6 poslato: Septembar 28, 2010, 02:19:29 posle podne »
Kako proveriti ispravnost polovnog tele? Sta treba prekontrolisati kad se proba? Kako biti siguran da nije neka prej....botina?
« Poslednja izmena: Septembar 28, 2010, 02:21:19 posle podne od strane Emilijen »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #7 poslato: Septembar 28, 2010, 06:57:10 posle podne »
Hmmm, nije to ni tako jednostavno...
Proveriti broj okidanja, probati sa vise objektiva, spoljni izgled ne treba ni da ti pominjem, par kartica izmenjati...
Utvrditi da li ima front/back fokus, mada ovo zavisi i od objektiva...
Ali ako nisi siguran, odneses u servis na pregled, platis koliko treba i miran si... Miran u smislu, neko drugi ga je pretresao umesto tebe, ali nikad ne znas kad ce pandrknuti shutter, zavesica... ;D

Pozz

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #8 poslato: Septembar 28, 2010, 07:08:16 posle podne »
Znaci lutrija. ;D

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #9 poslato: Septembar 28, 2010, 07:36:26 posle podne »
Tako nekako... Evo ja sad prodajem moj aparat jednom drugaru, i zna kako ja pazim na opremu i sve, al' dzaba, uvek postoji ono ALI...
Ako vec uzimas polovan gledaj da mu je ostalo bar jos 6 meseci garancije... Mada i to je tesko, sve se redje nalaze mladi polovnjaci...

Pozz

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #10 poslato: Septembar 28, 2010, 07:50:32 posle podne »
Ovo sto Mihailo kaze. Vodi racuma o garanciji.
Mislim, nisam siguran, da moyes da vratis porez i bez prijavljivanja aparata, ali onda rizikujes da te na nasoj carini uhvate i i da platis poveliku kaznu. Postoje nacini da se to zaobidje... imaju cak i ljudi koji se bave takvim uvozom ali... Sve se to (opet kazem PO MOM MISLJENJU) svelo na skuplja-pita-nego-tepsija.

Kad sam bio u situaciji u kojoj si ti sad ja sam se odlucio za varijantu polovnog tela (i ni u jednom trenutku se nisam pokajao). To svi koji se bave fotografijom preporucuju. Novo telo vrlo brzo gubi cenu.

Ne bi bilo lose da kazes cenovni okvir pa da mozemo otprilike da ti kazemo koje su ti opcije.

Hvala na savetima, pre dve godine sam putovao avionom u Nemačku, po povratku sam za kojekakve sitnice pa i za neke veće stvari tipa kožna jakna na Minhenskom aerodromu tražio povraćaj poreza sa obećanjem da ću to uredno prijaviti na našoj carini  ;D
Dobio sam povraćaj novca a naši carinici me nisu ni pogledali tako da verujem da neće biti problema za jedan foto aparat a što se tiče garancije, pa ne znam, mislim da garancija važi samo u Mađarskoj ali pošto imam poverenaj u NIkon neću se voditi idejom da će da crkne  :D
Inače planirali smo da izdvojimo oko 500 e ali ako se odlučimo za ovu varijantu sa kupovinom preko možda će cifra da bude i malo veća.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #11 poslato: Septembar 28, 2010, 11:55:50 posle podne »
Sve je lutrija.
Mom matorom kolegi (po hobiju) riknula zavesica na 9.000 snimaka i to na...
Na Nikonu D200, ej ;)
Da baksuz bude veći garancija je istekla, dok je on štedeo taj aparat, a arčio D80 rezervni.

Što se tiče garancije ista je jako poželjna, međutim sve zavisi od razlike u ceni... Ako je nešto ovde 800, a preko 500 - fuck waranty, za tu razliku imaš (ne daj Bože) par servisa). Tj, zavisi koliko garancija košta. Za 100€ se nebi za'ebav'o
« Poslednja izmena: Septembar 28, 2010, 11:59:07 posle podne od strane Hornet »

Van mreže nikolic.salamon

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #12 poslato: Septembar 29, 2010, 01:48:48 posle podne »
Sve je lutrija.
Mom matorom kolegi (po hobiju) riknula zavesica na 9.000 snimaka i to na...
Na Nikonu D200, ej ;)
Da baksuz bude veći garancija je istekla, dok je on štedeo taj aparat, a arčio D80 rezervni.

Što se tiče garancije ista je jako poželjna, međutim sve zavisi od razlike u ceni... Ako je nešto ovde 800, a preko 500 - fuck waranty, za tu razliku imaš (ne daj Bože) par servisa). Tj, zavisi koliko garancija košta. Za 100€ se nebi za'ebav'o

To je i moja ideja, a po onome što mogu da vidim na netu razlike u cenama idu i do 200e plus povraćaj PDV-a, znači mogu da uzmem baš dobar aparat za smešne pare, naravno ne smatram da je 500-600 eura smešno ali za ono što može da se kupi time više je nego dobra kupovina.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #13 poslato: Septembar 29, 2010, 03:27:25 posle podne »
Pozdrav,

dobar aparat je samo onaj sa kojim ces biti srecan, nijedan drugi. Tu cena igra ulogu ali je cena uglavnom jednokratna prica, jednom je platis i ne diras telo u narednih dve, mozda i tri godine sigurno, samo ako si srecan sa tim telom. Prvo odluci koje telo, odnosno sistem zelis cvrsto, ali dobro razmotri dobavljivost opreme, tehnicku podrsku i slicno, pa kad si siguran da ces bas to, onda trazi gde ga najpovoljnije mozes kupiti.

Smesne su samo one pare koje si dao za telo sa kojim nisi srecan, te su bas, bas smesne...;)

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 09, 2010, 02:59:26 posle podne »
Kao prvo pozdrav svim clanovima ovog foruma!  ;)

A sto se teme tice moram da primetim da niste gledali Madjarski sajt jer  "digitálneho fotoaparátu" i "digitálny fotoaparát" nije na madjarskom posto znam madjarski  :) . To ce biti ili ceski ili slovacki cini mi se...

Ali inace mislim da je pametno da se iskoristi to vracanje AFE tj poreza, moze se ustedeti prilicnom pogotovo ako se kupuje nesto skuplje. Ima ljudi i koji donose robu pa preko njih ali tada je usteda mnogo manja naravno. Najbolje sam otici, malo turisticki i u soping aparata. Ko zna detaljno proceduru mislim da nije neki rizik, jer garancija treba da je vazeca kao da nije iznesena iz Madjarske..

A kome 100-200 evra ne znaci mnogo najbolje da kupi ovde  ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 09, 2010, 03:59:40 posle podne »
Grancija je vazeca samo ako se nista ne desi.

Ako se uradjaj pokvari i ako se nosi nazad u Madjarsku, pored toga sto moras platiti carinu pri ulasku u drzavu, u servisu te docekaju sa neprijatnom informacijom da se povracajem AFAe gubi pravo na garanciju u toj drzavi.

X puta se ovo desilo. Za LCD televizore redovno.

Zbog toga, pre kupivine treba dobro razmisliti: da li ici na sigurno, ili se upustiti u rizike i da li to sve vredi te razlike u ceni.

Ja mislim da u 99% slucajeva ne vredi.

Sto se tice kupovine Nikona, garacija koju dobijete u nekoj drugoj drzavi vazice i kod naseg ovlascenog servisera, ali samo pod uslovom da je pri ulasku u Srbiju placena carina.

To prakticno znaci dodatnih 40% vise pa se odlazak radi kupovine ne isplati.

Isplati se samo onima koji su spremni na rizik.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2010, 04:08:29 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 09, 2010, 04:05:54 posle podne »
Sto je sigurno, sigurno!

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 09, 2010, 04:31:44 posle podne »
Hajde da napravimo poredjenje:

Na primer cena D3100 KIT na najjeftinijem mestu u Nemackoj je 560 eura racunajuci i putne troskove

http://www.preissuchmaschine.de/in-Digitalkamera/SLR-10-Megapixel/Nikon-D3100-18-55-VR-Kit.html


Kod Ljube je 605 eura (mozda nesto manje sa pogadjanjem  ;) )

http://pcfoto.biz/nikon-d3100

Razlika je 45 Eura.

Uz sve rizike (Net kupovina, eventualna reklamacija i sl.) ovo nije iznos zbog koga treba potezati nemacke veze. Slozicete se?!

Za Madjarsku je jos nepovoljnije.

http://www.argep.hu/main.asp?suche=Nikon+D3100+KIT&x=0&y=0

a vrlo cesto ovi NET prodavci u Madjarskoj robu ni nemaju pa vas zamajavaju mesecima (iskustvo).



Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 11, 2010, 03:18:52 posle podne »
"Ako se uradjaj pokvari i ako se nosi nazad u Madjarsku, pored toga sto moras platiti carinu pri ulasku u drzavu, u servisu te docekaju sa neprijatnom informacijom da se povracajem AFAe gubi pravo na garanciju u toj drzavi."

Naravno da nećeš platiti carinu pri ulasku u Mađarsku, jedino ako si totalni baksuz da će te ocariniti za fotoaparat  :), ja ne znam još nikog koga su ocarinili za jedan komad fotoaparata to se uglavnom toleriše kao i mobilni ili laptop itd.

A sad za gubitak garancije nisam siguran to bi trebalo proveriti baš u radnji/radnjama gde se kupuje aparat, nešto mi to čudno da se gubi garancija jer garanciju ne daje država već proizvođač aparata/distributer/uvoznik zar ne?

A što se tiče cena recimo ovde gde je još skuplje a kažu da ima na stanju recimo u Segedinu:

http://www.edigital.hu/Tukorreflexes_(DSLR)_fenykepezo/Nikon_D3100_digitalis_fenykepezogep_kit_(18-55mm_DX_VR_objektivvel)-p58572.html

Cena 620 evra i kada se odbije porez (koji je 25% sad u Madjarskoj jedino ne znam da li je svih baš 25% vrate to treba proveriti još) cena je oko 465-470 evra  ;).

Kako god, nek svako izabere način koji mu odgovara, naravno da svako voli da kupi jeftinije ali to, složiću se, dolazi najčešće sa malo i komplikacija i rizika. Ja isto nisam siguran da bih baš tako kupovao, nikad još  nisam "eksperimentisao" tako..






Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Šta kupiti za početak a da može da se koristi i na ozbiljnijim poljima
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 11, 2010, 05:40:38 posle podne »
Cena 620 evra i kada se odbije porez (koji je 25% sad u Madjarskoj jedino ne znam da li je svih baš 25% vrate to treba proveriti još) cena je oko 465-470 evra  .



Aha, sad je jasno.
Ti prijatelju ne znas procentni racun pa ti zbog toga to izgleda primamljiva kupovina..

Moras savladati bruto i neto procentno racunanje. Zatim, moras ukalkulisati 10% na razliku ako ne zelis 2 puta u 6 meseci da ides za Madjarsku.
Pa onda, moras se pomiriti sa cinjenicom da ne postoji mogucnost vracanja i zamene aparata u 15 dana od dana kupovine ako se uoci nekakav nedostatak (problem sa seriskim brojem i AFAom).

Ima tu jos par "sitnica" koji razliku u ceni svode na rizik vredan 20 eura.

To se ne isplati.

Mnogo se vise isplati da pronadjes prijatelja Madjara koji ce Nikona kupiti u Srbiji pa onda na istu foru 2 puta predje granicu, povrati PDV a tebi ovde ostavi aparat.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2010, 10:39:45 posle podne od strane Zarko Silic »