Autor Tema: Izracunavanje jacine svetla?!  (Pročitano 7494 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Izracunavanje jacine svetla?!
« poslato: Jul 04, 2011, 10:37:45 pre podne »
Ovako,
kako se izracunava jacina svetla na blicu?! npr..slikam vani i koristim wireless na kisobranu sastrane..aparat mi je na prioritetu zatvaraca,1/200 jer mi je takva sinhronizacija.dodam tome jos bracketing -1 i izracunam postavke za pozadinu..kako sad da izracunam koje mi postavke trebaju za blic kad slikam osobu a da neradim 20 puta dok ne nedjem odgovrajucu..ETTL mi  to i neizracuna bas super..
dao sam samo primer,zanima me generarlno o tim izrcunavanjima kako da postavim jacinu svetla..bez svetlomera!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #1 poslato: Jul 04, 2011, 11:01:38 pre podne »
Bez flešmetra nema rešenja.
Vrlo prosto - kad koristiš TTL mod, onda blic radi preflash, svetlomer u aparatu odmerava intezitet, a onda ga doteruje u plus ili minus. To se radi pre svakog okidanja, za razliku od klasičnog fotografisanja bez blica, kod kojeg svetlomer permanentno meri i pokazuje trenutnu vrednost.

Kada u celu jednačinu ubaciš i modifikatore (u Tvom konkretnom slučaju - kišobran), pa onda rastojanje do subjekta (zakonitost pada inteziteta svetlosti sa kvadratom rastojanja), intezitet prirodnog svetla itd, i pritom nemaš na raspolaganju E-TTL, onda je jedini način za rad sistem - proba/greška. Jednostavno - nema drugih mogućnosti. Eventualno, broj probnih okidanja možeš da regulišeš time što ćeš nakon snimka pogledati kakav je histogram. On Ti značajno može pomoći u dovođenju svetla u skoro idealne okvire. Naravno, neophodno je da se malo navikneš na "čitanje" histograma. Kada prvi put pogodiš tačnu ekspoziciju, ukoliko drastično ne promeniš uslove, sve naknadne korekcije možeš da vršiš uravnoteženom promenom parametra, a bez gubitka korektne eksponiranosti. Primera radi, ako Ti je sve dobro osvetljeno na ISO200, f/8, 1/200, onda ćeš isti efekat dobiti na ISO200, f/5.6, 1/100, ISO100, f/4, 1/100 itd.

BTW, pri radu sa blicem - koristi isključivo manuelni mod na aparatu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 04, 2011, 11:16:46 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #2 poslato: Jul 04, 2011, 11:13:24 pre podne »
Evo i jednog korisnog linka:

Basics Of Flash Photography

Čini mi se da sam ostao nedorečen u prethodnom postu, pa radi svih onih koji ovo čitaju, moram reći samo da konstataciju "Bez flešmetra nema rešenja" treba uzeti s rezervom, jer se to odnosi isključivo na situacije kada fotograf ne želi da ni o čemu razmišlja, već želi što manje eksperimentiranja i 100% siguran broj pogodaka. Uz malo iskustva i češći rad sa rasvetom, parametre je i bez ove spravice moguće pogoditi sa greškom od ±10%, a onda samo korigovati.

Mišljenja sam da namenski flešmetar/svetlomer jeste izuzetno korisna stvar, ali ne u meri da je neophodna. Sa njim je situacija, kao i u mnogim drugim primerima, vrlo kontradiktorna - ili ga obožavate ili ga prezirete. Profesionalci postoje u obe kategorije, i sasvim su uspešni u svom poslu, tako da... ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 04, 2011, 11:36:18 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #3 poslato: Jul 04, 2011, 03:35:49 posle podne »
Najlakse je to izracunati ekperimentom.

Bar danas, sa ovakvim digitalcima, to nije tesko.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #4 poslato: Jul 04, 2011, 03:45:00 posle podne »
Svetlomer je u tvojoj prici, ipak najkomotnije resenje. Posto ni sam nemam svetlomer, koristim se metodom koju, naravno nisam ja smislio vec iskusniji...
Prvo ocitam vrednosti, koje mi aparat da za pozadinu, a onda te iste vrednosti unesem u manuelni modus dok blic ostavim u ETTL. Ako mi se ne svidja rezultat, prebacim i blic u man. i korigujem ga plus-minus.
Nije profi primer, al' moze da posluzi ;)


http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #5 poslato: Jul 04, 2011, 04:02:46 posle podne »
^Problem je što Damiru ovo ne igra ulogu, jer postoji x činilaca - dodatni (manuelno kontrolisani) blicevi, modifikatori itd.
Metod proba/greška je jedino što radi posao, a da nije namenski flešmetar.

Pozdrav

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #6 poslato: Jul 04, 2011, 05:05:46 posle podne »
Za svetlomer sad nem love..samo ponekad na displeju nije bas rezultat kao i na kompu iako mi je histogram koliko toliko ok..a nadao sam se da ima neka sema..nista,nastavit cu sa svojom starom metodom..i tako 20 puta :) hvala svima!

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #7 poslato: Jul 05, 2011, 12:21:17 pre podne »
Nije mi se spavalo pa sam isao malo isprobati to o cemu je rec u ovoj temi..do sad nisam bas vani koristio,samo par puta,nikad po noci..evo par komada od veceras..da,iso je 400,tako da ima brdo shuma..

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #8 poslato: Jul 05, 2011, 01:20:11 pre podne »
Nisam siguran, ali rekao bi da je na prvoj fotki blic ostao na aparatu, il' se varam. Mislim, meni su fotke ok, jedino na drugoj mi je svetlo za nijansu jace, nego sto bi trebalo.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Izracunavanje jacine svetla?!
« Odgovor #9 poslato: Jul 05, 2011, 11:34:27 pre podne »
Na 1.nema blica na apratu..svetlo je sastrane na kisobranu,mozda malo predirektno pa se cini da je kao blic na apratu..a iste postavke su na obe slike,kako na apratu,tako i na blicu..mislim da je model malo priblizen blicu,valjda je to stvorilo efekat jaceg svetla..