Autor Tema: barcelona  (Pročitano 3625 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
barcelona
« poslato: April 29, 2011, 06:30:45 posle podne »
kao prvo pozdrav svima, i pozdrav @beske koji me i pozvao na forum.

bio nedavno u barceloni, i okinuo kojih 1500 slika, od čega sam profiltrirao 300njak koje sam objavio na flickr, međutim free verzija je limitirana na 200 slika, tako da samo zadnjih 200 bude vidljivo.. napravit ću još accountova.
evo jedna slika, nešto po čemu je barcelona poznata, a to je Gaudi. ovo je njegov daždevnjak, a slika je kakva je jer nije bilo teorije niti na pola sekunde da se netko makne sa njega.

http://www.flickr.com/photos/59275936@N08/5669122499/

jos 199 slika imate u flickr galeriji, pa možete bacit oko na šta liči barcelona.

sve je slikano sa olympus penom sa kit objektivima. imao sam i rokkora, ali zbog praktičnosti nisam ga koristio.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: barcelona
« Odgovor #1 poslato: April 29, 2011, 06:47:56 posle podne »
Eeee, pa dobro nam dosao :)

Na bi bilo zgoreg da proberes desetak reprezentativnih, pa da ih okačiš ovde

Nego, kakvi su ti sada utisci sa penom ... da li ste se uklopili ... itd?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: barcelona
« Odgovor #2 poslato: April 29, 2011, 07:00:02 posle podne »
kao prvo pozdrav svima, i pozdrav @beske koji me i pozvao na forum.

Pre svega pozdrav i tebi, i dobro nam ovde dosao :)

Ja sam malo bacio pogled na tvoju flickr galeriju i mogu samo reci da tamo ima dosta i interesantnih i kvalitetnih fokti.

Nadam se da ces uzivati u dobroj atmosferi i druzenju koje vlada na ovom forumu i ocekujemo te (kao sto i Zoki rece) sa mnogo vise prikacenih slika u samoj temi.

Pozz

Van mreže miko.s

  • Junior
  • *
  • Poruke: 77
    • Pogledaj profil
Odg: barcelona
« Odgovor #3 poslato: April 29, 2011, 07:33:13 posle podne »
ovo oko biranja će biti problem, jer je to jednostavno nemoguće.
- sagrada familia, izvana i iznutra, mora se pogledat
- park gaudi, isto. nažalost bilo je toliko ljudi da se nije moglo ulovit njegova djela u cjelosti
- barcelona street view, nešto šta nisam vidio još nigdje, ceste jako široke, a promet nikakav. a poseban dojam ostavljaju uske ulice sa visokim kućama, koje su većinom uredne i svaka ima balkončić od kojih pola metra.
- barcelona iz zraka, tj sa vrha brda.
-industrijska zona i luka. ne volim industriju, ali ju volim slikat. dizalice i velike mašine osobito.

pen se ponašao - onako. valjda sam se previše navikao na hdr pa me smeta kad je nebo preeksponirano, odnosno ulice i kuće premalo eksponirane. tako da imao sam posla oko meteringa.
glede fokusa, ono šta je svima glavna kritika, fokus kada radi - točan je. nisam jednom fulao fokus, i pogodio je točno ono šta je trebao. isto tako, bilo kod street fotografije bilo kod pejzaža fokus je dovoljno brz, i nisam imao problema sa time. čak i u dosta mračnim uslovima potrefi fokus. muči se ako mu se subjekt miče. vozili smo se gradskim busom od nekog parka do plaza spagna, i prolazili pored zanimljivih građevina, međutim nije stigao fokusirat, čekao sam ga oko sekundu i dok je on provrtio, otišao mi je kadar.

i fali mi par opcija. ima PASM, međutim bilo je situacija kada bi mu htio zadati 2 ili 3 kriterija, a to ne ide. mogu blokirat shutter na 1/250, ali blenda i iso su na automatici. mogu blokirat blendu na f8, ali onda su mi shutter i iso na automatici. htio bi moć blokirat sve vrijednosti od - do. iso 200-800 jesam, ali fali mi da mu limitiram ako ništa drugo najdonju granicu, tako da shutter ne bude sporiji od 1/250, a blenda ne bude ispod f5.6 (kod 14-42 objektiva nije bitno, međutim 40-150 ima dosta aberacija, tako da kad god sam koristio 40-150 sam blendu blokirao na f8, ispod toga ima ca, iznad toga difrakcija napravi svoje.
imam manualni mod, ali nije zgodan jer nemam dial-e, već moram gore dole lijevo desno na botunima. dok to obavim, kadar se promijeni. tako da - e-pl1 nije za brze scene. e-pl2 već da, ali 150 eura više nisam htio dat.
to šta nema viewfinder nije TOLIKI  problem, i nemam problema sa očima, tako da jednostavno lijevom rukom si napravim sjenu i zaljepim aparat za facu, 5-6 cm daleko od oči mi je dosta da si izoštrim lcd. isti sistem koristim kad ne želim da drugi oko mene vide šta slikam (a jesam stalker :P ).
blic je OK, bilo je situacija kad sam trebao dosvijetliti scenu po danu, i ok je to izveo.
kit objektiv - najebat će. osobito fokus element, jer se on miče tokom fokusiranja, i imam osjećaj da je jako nježan. 40-150 je bolji, iako lošiji po pitanju IQ.
mmm, šta još. baterija traje dugo. trošio sam cca 1 bateriju dnevno. mislio sam da će 2 biti malo, ali aparat je bio upaljen skoro cijeli dan i 1 baterija bi izdržala od jutra do mraka.

dakle, šta se tiče izleta - ok je. treba prilagodit aparat za ono šta se slika, ja sam ga držao na P i ponekad mi je žao, većinom mi je stavljao 1/180s šta je premalo za pokretne slike. voli dizati iso, bilo je trenutaka kada sam se pitao zašto je stavio iso 800 i brži shutter, a ne recimo iso 400 ili 500 i malo sporiji shutter, ali iso 800 me zadovoljava tako da nisam radio frku oko toga.

točka 2 dnevnog reda - torbica... ili kožni onaj drek u kojem aparat stoji i dok ga koristim. plastika se jako lako grebe. i klizi. bilo je toplo, i neovisno o gripu meni je aparat klizio iz ruke, znoj je curio sa njega. naravno to vrijedi kad se slika sa jednom rukom, ali ne možeš uvijek koristit 2.

sad ide izrada af assist ledice. to do ljeta mora bit gotovo. 1 ultra bright ledica, i 2 mikroprekidača. struju ću uzimati iz aparata. sve bi puno elegantnije složio u kožnom etuiu, jer sam mislio stavit on-off prekidač i malo tipkalo negdje di će mi bit zgodno da istovremeno držim i taj prekidač i shutter.
da se radi o kompaktu, vjerojatno bi ga razmontirao, izbušio rupicu i nekako sproveo žice do shuttera. ali sa ovime se ne kanim tako igrat.
varijanta 2 je HDMI ledica, jer hdmi daje stalni napon, pa bi sve mogao montirati na sam konektor. ali to je - ružno. i mogu lako syebat hdmi port.

isto tako - u planu je izrada remote shuttera. wireless na penu ne radi, ali wired da, i jeftin je (i jedini način da koristim bulb mode), pa bi uzeo žični remote, i DIY produžni u stilu 3.5mm mini jacka, imam toga na kilometre doma.