Autor Tema: D7000 VS 7D  (Pročitano 6657 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže RisePhoenix

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
D7000 VS 7D
« poslato: Maj 17, 2013, 09:53:04 posle podne »
Caos ljudi, novi sam ovde, pa kad sam vec tu da cujem vase utiske u vezi ova dva aparata?!

Dakle, ne zelim da pokrenem raspravu Nikon VS Canon, kontam da imamo dovoljno godina da se ovaj thread nece pretovoriti u takvo prepucavanje :)

Nadam se da cu do jeseni da uzmem novi aparat ( i da d70 "okacim o klin" ) i gledao sam gomilu review-ova za svaki posebno i gledao sam jedan protiv drugog, ali nikako da se odlucim :/

Statisticki gledano d7000 je bolji i jesam vise za Nikon ( vise mi nekako lezi ), ali sam radio nesto i sa Canon 7D, pa me malo privukao, a ne mogu da kazem zasto :/ ( jer ne znam :) )

Pa me ustvari najvise interesuje koje su prednosti 7D u odnosu na d7000, onako iz prve ruke, ukoliko je neko koristio oba?

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #1 poslato: Maj 17, 2013, 10:12:18 posle podne »
Meni je prednost telo. Nekako bolje lezi u ruci. Inace imam D7000.
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #2 poslato: Maj 17, 2013, 11:56:17 posle podne »
Ovde na sajtu postoje testovi oba modela > http://pcfoto.biz/Testovi
Siguran sam da nakon detaljnog citanja nece biti tesko doneti odluku sta je najbolje za tebe.
Pozdrav

Van mreže RisePhoenix

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #3 poslato: Maj 18, 2013, 01:15:37 posle podne »
Ovde na sajtu postoje testovi oba modela > http://pcfoto.biz/Testovi
Siguran sam da nakon detaljnog citanja nece biti tesko doneti odluku sta je najbolje za tebe.
Pozdrav

Op, test na srpskom :) Hvala. Moze lock :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #4 poslato: Maj 18, 2013, 01:19:32 posle podne »
A ako i posle čitanja testova na srpskom budeš imao nekih nedoumica, uvek možeš da se obratiš čika Stormu za dodatne informacije, inače autoru istih  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #5 poslato: Maj 18, 2013, 05:18:48 posle podne »
RisePhoenix, ja bih ti predlozio i pored citanja stvarno izuzetnih testova i konsultacija sa autorom, mozda i da pre kupovine oba uzmes u ruke i uporedis sam osecaj, a to mozes da se dogovoris sa Crnim bombarderom kao i u vezi eventualne kupovine. http://pcfoto.biz/Kontakt 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #6 poslato: Maj 18, 2013, 07:24:10 posle podne »
Jedan je aparat iz 2009. a drugi iz 2010.

Ako novo uzimas, mozda da razmislis o nekom novijem modelu? D7100... npr.?
Treba ti brz AF ... zaptivenost?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #7 poslato: Maj 18, 2013, 11:21:26 posle podne »
Na strani 7d je ergonomija(d7000 je kao d90, koji je dosta manji od 7d), video(kad mu se ubaci magic latern, d7000 nema sta da trazi pored njega...mada, cuo sam da se pravi i neki software za d7000, koji otkljucava neke opcije za video, kao sto to radi magic latern za canon)...7d ima vise krstastih af tacaka, mada d7000 ima ukupno vise tacaka...7d ima brzi burst, d7000 ima malo bolji kvalitet fotki, i veci dinamicki opseg...mada, cuo sam da ima ruznije boje od d90, a posto ja koristim d90 ovih dana, mogu da kazem da su boje uzas...nikako ne mogu da se naviknem na njih... :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #8 poslato: Maj 19, 2013, 04:37:23 pre podne »
Stvar je u tome što si navikao na Canon kolorit...ni D90 ni D7k bojama ne nedostaje apsolutno ništa. Pitanje ličnog ukusa, a de gustibus...
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #9 poslato: Maj 19, 2013, 08:27:25 pre podne »
Hahha...pa ne znam bas...koristio sam ja i d700...jeste ff aparat, ali razlika u bojama je mnoooogo velika...d90 ima nekako hladne boje, boja koze je cudna, i kad obradjujem, nikako ne mogu da dobijem boje kakve hocu...dok su na d700 boje nekako pastelne, lepe, tople :) ok...znam da je d700 ff, ali opet...nebo i zemlja :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #10 poslato: Maj 19, 2013, 11:14:41 pre podne »
Proguglaj malo portrete rađene sa D90 i D7k pa ćeš videti da boja kože nije nimalo čudna. Koristio sam D7k i nisam imao nikakav problem sa bojama.
Možda je u pitanju tvoj način obrade? Ima mnogo tutoriala za obrađivanje portreta. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #11 poslato: Maj 19, 2013, 12:13:40 posle podne »
Postoji velika razlika između starih N senzora (D300, D90) i ovih novih. Bili su to prvi N senzori u CMOS tehnologiji. Problem šuma na većim ISO vrednostima bio je eliminisan ali je pred njima je bio dugačak put utezanja kompletnog sistema. Najveća razlika bila je u crvenom kanalu, posebno na višim ISO vrednostima kao i u koloritu u senkama gde su N senzori bili hladniji od C senzora koji je i sam hladniji nego što bi trebalo. To je bila moja jedina zamerka Nikonu u vreme dok sam koristio D300.
Iako boje nisu nešto što može da bude realan problem jer su deo koji je inače najviše podložan editovanju, mišljenja sam da ako se bira N sistem treba ići ka novijim modelima jer je N zaista vredno radio svih ovih godina na poboljšanju svih aspekata kvaliteta fotografije. Bilo je dosta rada i tehnološki nivo koji su sada postigli nema puno smisla porediti sa ranijim senzorima. Znači moja preporuka je ako se može, svakako treba dodatno odrešiti kesu i nabaviti najnoviji N senzor iz razloga što bolji ne postoji. Zašto to neiskoristiti kad je na dohvat ruke?

Kod Canona situacija je drugačija jer su oni kroz protekle godine jako lepo koristili to što su zakoračili u CMOS tehnologiju dosta ranije od Nikona pa su i dečije bolesti ranije prebobane tako da tu generacijama u nazad postoji jedan jako dobar i konstantan kolorni sistem sa kojim su se njihovi korisnici potpuno saživeli upravo iz razloga jer se generacijama vrlo malo korigovao.

Kada su boje u pitanju najveću ulogu ipak igra navika jer kad se čovek navikne na jedan način prikaza on tom načinu prilagodi kompletan svoj workflow i tačno zna šta treba da uradi da bi dobio razultat koji želi. Ovo je mnogo veći problem nego sama razlika u koloritetu koja je žestoko predimenzionisana zahvaljujući forumskim raspravama između fanova koji samo imaju različite navike, a podjednako žestoko obrađuju svoje fajlove bar kada su boje u pitanju. :)
« Poslednja izmena: Maj 19, 2013, 12:30:20 posle podne od strane DuxX »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #12 poslato: Maj 19, 2013, 03:07:31 posle podne »
A sta nameravas da slikas? Ne znam sta jos ima od opreme, ali ako imas dobru kolekciju Nikon objektiva, onda ti se ne isplati da prelazis na Canon-a.
Ako nemas kolekciju, onda nemoj da kupujes novo telo, vec kupi objektive :D

Imas u svom aparatu i commander mode pa imas otvorene lepe opcije sa blicevima, a pare mogu da se potrose i na neki dobar stativ.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #13 poslato: Maj 23, 2013, 04:41:13 posle podne »
Vidjeh zanimljivu temu, pa da se i ja ukljucim posto sam dugo vremena koristio oba modela...,

D7000 je bilo moje prvo tijelo i kao takvo prevelik zalogaj za mene, i ako sam se vodio mislju da ja sve znam i sve mogu da savladam i naucim, a u stvari pojma nisam imao. Koristio sam ga nesto duze od godinu dana, zatim prodao pa kupio 7D.
I tek onda sam  shvatio koliko nemam pojma i koliko zapravo treba da ucim i radim da bi savladao jos jedno novo tijelo i sistem.
I jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane, i nisu savrseni... daleko od toga...
Da ne duzim pricu o bojama, to je stvar manje-vise licnog ukusa,  u mom slucaju to je bio prvenstveni razlog prelaska sa D7000 na 7D.
Ili sto ja nisam umio da dobijem pravu boju u obradi, ili sto aparat jednostavno ne moze da mi pruzi to sto ja hocu, elem bas me nervirala ta neka sterilna, neprirodna  boja sa D7000. Plava je plavetna, crvena je nekako predrecava, sa dosta zute u sebi, ali... to je kao sto rekoh stvar licnog ukusa, i ako se tebi svidjaju fotke sa Nikona, topla preporuka je da nastavis sa njim. Jer je za pare koje kosta fantastican!
U prilog D7000 ide sjajna ostrina( cak i sa KIT objektivom 18-105), dosta dobar AF, nizak nivo suma na visokim ISO vrijednostima, i bolji dinamicki opseg od Canona. Sto  znaci da u obradi mozes bas da natezes fotke do nevjerovatnog maximuma....! Koliko me sjecanje sluzi skoro za skoro 2EV-a u odnosu na 7D.
Nahvalio sam D7000, a sada malo i o 7D :)
Takodje fenomenalna sprava, ali namijenjena profesionalcima! Dakle ljudima koji zive od fotkanja i imaju zavidan broj dobrih stakala u svom vlasnistvu, ako si rekreativac-amater ko ja, iskreno da ti kazem 7D ti nista ne treba... 60D ti pruza isto toliko zadovoljstva za prilicno manje para. Jer ako na njega nakacis neki kit objektiv, ili jeftini prajm opet nista vise ne dobijes nego sa nekom slabijom klasom Canonovih aparata.
Ono sto 7D izdvaja u odnosu na D7000 je brzina, robusnost i izrada tijela, fantasican rafal i velicina bufera (Ovo je krucijalno ako fotkas sport)i AF sa 19 krstastih tacaka. Nivo suma je malo veci nego kod D7000, ali ne nesto previse da bi se reklo da je razlika dan noc. Kada se fotka smanji, razlike ne postoje. Boje sam vec spomenuo, 7D zaista daje fenomenalne prijatne boje i da svjetlomjer je dosta bolji nego kod Nikona, D7000 zna dosta da preexponira i promasi WB, dok se kod 7D to rijetko desava. Kvalitet fotke je manje vise isti, samo sto se D7000 bolje nosi sa dinamickim rasponom.
 
Eto toliko, na tebi je da vidis sta da uzmes, ali ako si vec u Nikon prici, i imas nikon stakla onda nastavi sa D7000, neces pogrijesiti, trebat ce ti malo vremena da savladas komande i mane tijela, ali nakon toga ima da ti pruzi poprilicno dosta zadovoljstva.


Pozdrav



Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: D7000 VS 7D
« Odgovor #14 poslato: Maj 24, 2013, 09:48:27 pre podne »
Ne znam kakav je D7000, ali sa 7D ja sam PREZADOVOLJAN. Mislim, čak, da još uvek nisam dorastao mogućnostima koje ovo telo pruža, ali svakodnevno učim.