Autor Tema: Objektiv za modnu fotografiju, street style  (Pročitano 16379 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sara_ucker

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Objektiv za modnu fotografiju, street style
« poslato: Mart 03, 2012, 03:31:44 posle podne »
Zanima me da li mi neko moze pomoci oko toga koji su najbolji, ili barem dobri objektivi za modnu fotografiju, a da kosta do nekih 1100-1200 evra?

Takodje, da li neko zna koji objektiv i foto-aparat treba da se koristi za fotografije kao na ovom modnom blogu http://5inchandup.blogspot.com/ ? Odgovor na ovo pitanje bi mi najvise znacio, pogotovo oko objektiva.

Do sada nisam uspela da nadjem adekvatnu osobu koja bi mi pomogla, a i nemam nekog u svojoj blizini ko se razume u fotografiju, a blogeri sa ovakvim slikama ne vole da govore koje objektive koriste. Tako sam odlucila da pitanje postavim ovde gde, sigurna sam, ima dosta ljudi koji bi mogli da mi pomognu.

Hvala unapred.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #1 poslato: Mart 03, 2012, 03:51:43 posle podne »
Pa konkretno te fotografije sa linka kojeg si ostavila,  su napravljene sa Canon 500d + EF50mm f/1.2L USM

E sad, da li ti vec imas neki aparat i ako nemas, koja ti je kompletna finansijska konstrukcija?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #2 poslato: Mart 03, 2012, 03:56:48 posle podne »
ufff...najbolje bi bilo kada bi rekla koliko para imas za aparat i objektiv(e) i da li vise volis canon ili nikon opremu? :D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Sara_ucker

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #3 poslato: Mart 03, 2012, 04:03:04 posle podne »
Hvala puno na odgovoru. :)

Imam Canon 550d +  EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS . Htela bih da kupim neki dobar objektiv za potrebe modnog bloga (kao link bloga koji sam ostavila), cena kao sto sam navela iznad do 1200 evra najvise. :)) Da li biste mi  preporucili neki do te cene? :)

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #4 poslato: Mart 03, 2012, 04:53:26 posle podne »
Ja bih pazario canon 50 1.4.

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1604
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #5 poslato: Mart 03, 2012, 04:54:42 posle podne »
Cisto da vidis o cemu pricam

http://www.flickr.com/photos/mojo-fire/

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #6 poslato: Mart 03, 2012, 05:51:19 posle podne »
posto ces da fotkas portrete, bilo bi dobro da uzmes i battery grip, bice ti lakse :D

objektiv...50mm f1.4

i neki blic...mozes 430exII

battery grip mozes da nadjes za 50e, nije original, ali neces videti razliku...50mm f1.4 je nesto manje od 400e nov, a polovan je oko 300e i blic je nesto preko 250e, mada moze nov da se nadje i za 200e, ako znas gde da trazis :D

ja bih taj 18-55is prodao za nekih 70e i zamenio bih ga za tamrona 17-50 f2.8 :D

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #7 poslato: Mart 03, 2012, 06:05:31 posle podne »
Dobrodošla na forum! ;)

Izbor opreme zavisi pre svega od ambicija. Taj tematika fotografisanja često traži svetlosno vrlo jake objektive. Što zbog nedostatka kvalitetne rasvete na modnim dešavanjima, što zbog slabog manevarskog prostora, što iziskuje potenciranje što plićeg DOF-a radi izdvajanja subjekta iz pozadine.

E sad, tehnički, ovakve fotke se mogu izraditi sa čitavim dijapazonom objektiva. Za te svrhe se najčešće koristi set reporterskih objektiva, poput Canona EF 24-70mm f/2.8L USM i EF 70-200mm f/2.8L IS, dopunjen tu i tamo ponekim prajmom. To može biti 50-ica 1.4 (u budžet varijanti) ili besna 50-ica f/1.2L. Ima tu još kojekakvih stakala, ali retko šta se tu uklapa u pojam univerzalnog.

Ako ćeš najuniverzalnije za tu neku cifru, imaš dva rešenja. Jedno je kupovina Canon EF 24-70mm f/2.8L USM, koji nije baš pogodan za krop telo ukoliko zatreba širine, a drugo rešenje je kupovina takođe skupog Canona EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, krop stakla, koje nema posebno jak domet, ali zato ima širinu. Pošto je nešto jeftinije nego 24-70L, možeš da ga dopuniš sa izuzetnim EF 85mm f/1.8 USM, brzim low-light staklom koje krasi odličan AF i prilično visok optički kvalitet.

Rasveta isto može da igra ulogu, ali - gledajući spram onoga što sam ja fotkao iz te oblasti, fotkanje blicem je čist pain in the ass, najčešće zbog uslova koji onemogućavaju praktično bilo kakvu kreativniju upotrebu svetla, pa se sve svodi na "blic u vugla" tehniku, od koje možeš dobiti unutrašnje krvarenje. Eventualno da imaš tim asistenata koji će okolo da jarcaju sa blicevima i prave atmosferu.

Ono što je kod Tebe malo problem je telo. Ono jeste odlično, ali nije za taj posao. Toliko kontra-svetla, a pogotovo u kombinaciji sa jeftinijim objektivima, potpuno će neutralisati AF sistem. Zato se bojim da low-cost rešenja (u objektivima) neće biti baš dobar izbor. Znači, ili jaki objektivi ili naprednije telo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 03, 2012, 06:08:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2012, 07:07:07 posle podne »
Slazem se sa StOROMom, za Sarine potrebe ova kombinacija (Canon 17-55 f/2.8 IS i EF 85mm f/1.8) ce sjajno da radi posao, to je takodje moja preporuka za EOS 550D.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #9 poslato: Mart 03, 2012, 07:45:26 posle podne »
hmmm...a jel 17-55is toliko bolji od tamrona 17-50, kad je cena toliko veca...kako sam video na netu, tamron je na 17mm i f2.8 ostriji od canona, a canon je ostriji na 50mm f2.8 od tamrona...e sad, jedino ne znam koliko je af bolji na canonu, ali opet, to ne opravdava 3x vecu cenu...
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #10 poslato: Mart 03, 2012, 08:09:10 posle podne »
Grešiš unique. Nisu ni blizu po optici. 17-55 je dve klase iznad, a cena samo to prati. I po pitanju distorzija i po pitanju oštrine na svim blendama, a posebno van centra kadra. Pretpostavljam da se pozivaš na Digital Picture komparaciju, ali je ona na žalost netačna u ovom slučaju, pošto su očigledno imali malo falične primerke objektiva (odnosi se i na Tamron). Bog i šeširdžija u svakom pogledu, a posebno kad probaš AF, pa utvrdiš da od 1000 okidanja nema ni jedan promašaj, a sa Tamronom može da ih bude podosta u low-light uslovima, a češće će se dešavati da od fokusa nema ništa, jer krene da luta tamo-amo sa svojim zujavim DC motorom, dok će Canon ubadati kao snajper, i brzinom koja je izuzetna, ali i tačnošću.

Ne bih da me neko pogrešno shvati, Tamron je sjajno staklo i uvek ga preporučujem, ali što bi rekli, ovo je ipak sasvim drugi par cipela.

Pozdrav

P.S. Cena ipak nije 3 puta veća. ;)

P.S.2 17-55 f/2.8 IS spada u red "hidden-L" stakala.
« Poslednja izmena: Mart 03, 2012, 08:19:05 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #11 poslato: Mart 03, 2012, 09:06:03 posle podne »
Da je u pitanju FF aparat ja bi preporucio EF 135 L,ali mozda bi ipak to bilo usko na krop telu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #12 poslato: Mart 03, 2012, 09:46:09 posle podne »
^Zato i postoji Canon EF 85mm f/1.8 USM. On je na kropu baš 135mm i takođe je užasno oštar i brz.
Best bang for buck! ;)

Pozdrav

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #13 poslato: Mart 03, 2012, 09:58:32 posle podne »
cek...pa ne moras blic u vugla...stavis neki gary fong ili tako nesto na blic i okrenes ga ka gore i opet ces lepo da osvetlis ono sto fotkas...bolje nego bez blica, ili sa blicem u vugla :D

ovo za 17-55is nisam znao, tj da je ovoliko bolji... :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Sara_ucker

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #14 poslato: Mart 03, 2012, 11:53:51 posle podne »
Hvala svima na pomoci! Mnoogo ste mi pomogli. :))

Izabrala sam EF50mm f/1.2L USM, jeste malo skuplje, ali kad vec dajem... pa nek ide. A i bas mi se svidjaju slike na onom blogu, pa sam zbog toga na kraju tako odlucila. xD

Hvala jos jednom! :)

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #15 poslato: Mart 03, 2012, 11:56:52 posle podne »
Hmmmm ,ne bih se ja zaletao bas...koliko je njegova cena..
Kao sto rece storm 85 1.8 ce ti dati ekstra rezultate.Cak ono sto vidim 50 1.2 nije nista spektakularno.Mislim dobar je on ali koliko kosta...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #16 poslato: Mart 04, 2012, 12:11:39 pre podne »
Saro, nije to baš mudra odluka.

Nemoj se uvrediti ovim što ću napisati... kažem ovo jer svi na kraju pomisle da nešto mračim i kvarim im volju.

50-ica 1.2L je jako zahtevan objektiv, kako za korisnika i njegovo znanje, tako i za aparat. 550D jednostavno nije aparat sa kojim se sa sigurnošću može tvrditi da će sve teći glatko. 50-icu 1.2L krasi neverovatna svetlosna moć, koja iziskuje i aparat sa prilično ozbiljnim AF-om, a posebno je poželjno da aparat poseduje mogućnost mikro-kalibracije.

Zašto? Zato što svetlosno (pre)jaki objektivi (najčešće sa blendom f/1.2) često pate od pojave koja se naziva "focus-shift". Focus-shift nije mašenje fokusa u klasničnom smislu, već jedna vrlo gadna stvar koja korisnike tera da čupaju kosu, pogotovo ako nemaju kraj sebe nekoga da ih poduči prevazilaženju.

O čemu se radi? Radi se o pojavi koja čini da objektiv gađa odlično fokus na f/1.2, dok privrtanjem blende fokusno polje počinje da beži, najčešće u BF (back-fokus) područje. Zašto se ovo dešava? Stvar je relativno prosta. Kada fokusira, aparat UVEK fokusira na najvećem otvoru blende, nezavisno od izabranog setovanja od strane korisnika.

Pošto je tako, kada korisnik puca na f/1.2, fokus će biti tu gde i treba da bude. Kada privrne blendu na f/2.8 na primer, fokus će se pomeriti dalje od subjekta, a razlog je jednostavan - pošto se fokusna ravan razlikuje od blende do blende, fokusiranje izvršeno po standardu (na najvećoj blendi, f/1.2) neće biti validno na f/2.8. Kako se blenda privrće taj promašaj se naglašava, a kada dotera do nivoa da DOF svojom dubinom prevazilazi razliku u fokusnim ravnima, efekat focus-shifta će biti anuliran.

Takav objektiv se ne može korigovati u servisu, jer je postotak "bacanja" konstantan samo za određenu žižnu daljinu. Eventualno se može rešiti odgovarajućom korekcijom u micro-AF kalibraciji ili fokusiranjem dok je blenda već privrnuta (držanjem DOF-preview tastera).

Samo da se razumemo, ovo nije specijalitet tog konkretnog modela, već je vrlo česta pojava na f/1.2 i jačim staklima.

U najkraćem, to nije objektiv za one koji moraju da pitaju da li im treba. No offense, zaista nemam nameru da vređam i bilo šta slično tome. Ako si stvarno odlučila, bez obzira na sve - samo napred, nek' je na zdravlje. :)

No, ne bih voleo da se razočaraš i na kraju ispadne da si pukla pare ni za šta.

Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #17 poslato: Mart 04, 2012, 12:22:11 pre podne »
More kupuj to dok nije kasno, Canon kako je krenuo ako izbaci neku novu 50-icu ima da kosta tri puta vise nego aktuelna 8) ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #18 poslato: Mart 04, 2012, 12:27:08 pre podne »
A sta mislite da li je bolja kupovina 85 1.8  ili 50 1.4..... Sto se tice raspona,skroz mi je to slicno,tako da bi voleo da se savet odnosi samo na tehnicki kvalitet objektiva kao i subjektivni osecaj pri koriscenju istog.Uvek mogu korak nepred korak nazad :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Objektiv za modnu fotografiju, street style
« Odgovor #19 poslato: Mart 04, 2012, 12:31:32 pre podne »
Previše su različiti da bismo ih natezali na kantar. :)

50-ica je pure normalac, dok je 85-ica referentni portretni objektiv. Kod 50-ice je ključno na kojem se telu nalazi, dok kod 85-ice to i nema neke preterane veze, jer je njena minimalna fokusna distanca i tako oko 85cm, što closeupove čini faktički nemogućim.

Oštri su i jedan i drugi, ali 85-ica reže kao žilet. Zbog svoje žiže ima efekat većeg dubinskog zbijanja, što znači i manja geometrijska izobličenja. Na f/1.8 ima malo više CA, ali se one lako uklanjaju. Brzina i tačnost fokusa? Heh, malo je reći da 85-ica oduva mnogo drugih objektiva, a 50-icu kao od šale.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 04, 2012, 02:13:52 posle podne od strane StORM48 »