Fotografija > Studijska i komercijalna fotografija

Koja vrsta rasvete za slikanje hrane i pića?

(1/4) > >>

smcbuki:
Zdravo, narode,
Imam jednu dilemu, pa se nadam da neko može da mi pomogne pri donošenju odluke...
Svi kažu da je za fotografiju hrane najbolje prirodno - dnevno svetlo, ali ima dana kada dnevno svetlo nije nikakvo, a posao ne sme da trpi. Tako dolazimo do mog pitanja... Koju vrstu rasvete upotrebiti za fotografisanje hrane i pića?
Kontinualna protiv strob. Prednosti i mane.
Da li imate neki konkretan komplet koji biste preporučili?
Ideja mi je da koristim jedan "komad rasvete" sa većim softboksom sa jedne strane, a koristio bih i bele kartone za reflektovanje svetlosti na drugu stranu objekta. Da li, po iskustvu, preporučujete drugačiju postavku rasvete?
Napomenuo bih da nemam nameru da koristim tu rasvetu za bilo šta drugo osim za fotografisanje hrane i pića.
Još jedan pozdrav svima i unapred hvala za odgovore!

I love deadlines:
Ja nikad nisam mogao da fotkam hranu sa blic rasvetom. Ja imam fluo softboks koji mi simulira prozor i to je to, eventualno zilber ili stiropor da se svetlo malo odbije. E sad, ja kad god mogu, za sve, radim s prirodnim svetlom, pa je ovo tražilo najmanje prilagođavanja. Viđao sam mnogo dobre fotke hrane s blicevima, ali sam lenj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

smcbuki:
Hvala, ILD,
I ja razmišljam u tom smeru, tj. o fluo rasveti. Da li koristiš baš fluo cevi ili sijalice? Vidim da je velika ponuda kompleta sa štedljivim sijalicama, a i cena je vrlo pristupačna. Interesuje me koliko su boje verne pri korišćenju fluo rasvete. Svi pominju CRI (color rendering index) kada pričaju o fluo rasveti, pa se pitam da li bi i o tome trebalo da brinem ili se proizvođač (kinez) za to već pobrinuo.

I love deadlines:
Sijalice :)
Što se boja tiče, ne mogu ti stručno odgovoriti. Nisam imao primetnijih problema. Ja sam miran dokle god ne mešam više izvora svetla različite temperature, što sam ranije imao običaj :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

shadowlight:
Pozdrav foto društvo,

Vidim da je tema već duže neaktivna. Imam par pitanja vezana za kontinualnu rasvetu na čijem setapu radim ovih dana (stalci, sijalice, kisobrani, boxevi). Hteo bih food i product photography da radim (flat-lay pozicija).

Kakva su vam iskustva sa fluo sijalicama - što se tiče zagrevanja, njihovog rada, svetlosti... Takođe  koje marke sijalica su ok? Uglavnom sam video da nema neki izbor različitih marki. Hteo bih njih da koristim, jer mi se one uklapaju u budžet. A i deluje mi da mogu da završavaju posao koji mi treba.

Koliko komada bi mi trebalo za Godox oktagon softbox (80cm prečnika)? To bi mi bio glavni izvor svetla. Da li bi mi bilo dosta da imama 2 fluo sijalice ili treba glava sa 4-5 sijalica?

- Sekundarno osveljenje bi mi stalajo na suptrotnoj strani od glavnog izvora - i su sam mislio jednu fluo sijalicu sa belim kisobranom da koristim.. a u pozadini bih mogao da postavim zilbericu za reflksiju.

- Imam iedan Nikonov stariji speedlight blic koji sam do sada koristio za pomenuti softbox. Pa ne znam da li radim "mesanje" svetlosti - tako sto bih umesto tih fuo sijalica za glavni izvor koristio i dalje blic, a da sekundarno svetlo ostabe beli kisobran sa jednom fluo sijaicom - ili da to zaobidjem? A sve iz razloga da izbegnem kablove i sijalice.. da mi ne smeta toliko u studiu. Mada mi je krajni cilj kontinualno svetlo kako bih mogao sve da priprem i rasporedim uglove senki - a mogu i da imam vecu ekspoziciju ako je nedovoljno svetlosti sa novim setupom/osvetljenjem.

Hvala!

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju