Autor Tema: Uvoz-Izvoz (Photoshop->InDesign)  (Pročitano 2774 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže new-photographer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Uvoz-Izvoz (Photoshop->InDesign)
« poslato: Maj 28, 2013, 02:21:19 posle podne »
Nisam, bio na forumu neko vrijeme, ali sada sam se "temeljito" posvetio fotografiji i Photoshop-u, te ću zasigurno biti aktivniji na forumu (iskreno više radi učenja, ali kada naučim nadam se da ću moći davati odgovore i savjete poput "starijih"korisnika). Međutim, pošto (se bar u početku), ne mogu osloniti samo na fotografiju, počeo sam raditi "proširenje" na InDesign. Sve je išlo lijepo. Zamislio sam katalog, napravio skicu (dvije stranice), ali ...Problem je nastao kod PS fajla. Naime, želim prenijeti sam prednji plan, neki predmet npr. mobitel, ali uvijek mi INDesign-u dođe i bijela  pozadina. Pokušao sam sve prenijeti iz PS preko layer-a (selektujem sve-nema pozadine). Pošto nije išlo  sve sam u PS-u stavio na jedan lajer (Ctrl+E) i sve je bilo bez pozadine, ali u InDesign uvijek pokazuje bijelu pozadinu. Najvjerovatnije, je riješenje nevjerovatno jednostavno, ali  PS se bavim koji mjesec, InDesignom nekolio dana, pa nemojte zamjeriti na ovako jednostavnom pitanju.
Canon EOS 600D
18-55mm 3.5-5.6 IS II
Nissin Speedlite Di622 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Uvoz-Izvoz (Photoshop->InDesign)
« Odgovor #1 poslato: Maj 28, 2013, 03:38:54 posle podne »
Treba ti format slike koji čuva transparentnost pozadine u alfa kanalu. Ako se dobro sećam to podržava PNG i još neki formati.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uvoz-Izvoz (Photoshop->InDesign)
« Odgovor #2 poslato: Maj 28, 2013, 04:02:21 posle podne »
Sacuvaj u TIFF, PNG i mozda najbolje PSD, ali kao pocetniku ti je najbolje da sacuvas u PNG-u, lakse ce ti bit baratat da ne kazem drugacije sa tom vrstom fajla, jer je manje vise kao i JPEG i velicinom i mogucnostima.

Van mreže new-photographer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Uvoz-Izvoz (Photoshop->InDesign)
« Odgovor #3 poslato: Maj 28, 2013, 04:46:12 posle podne »
Sačuvao u TIFF i u PNG, sve je kako sam htio, i sa jednim i sa drugim formatom. PSD-om nisam uspio, ali OK. Važno je da radi. Hvala na ovako brzim odgovorima.
Canon EOS 600D
18-55mm 3.5-5.6 IS II
Nissin Speedlite Di622 Mark II