Autor Tema: Јапан  (Pročitano 8958 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Јапан
« poslato: Mart 01, 2013, 02:07:16 posle podne »
Повремено ћу се трудити кад дођем до времена, да пустим коју слику из Јапана. Ја нисам фотогграф, али волим добру фотографију. Ви сте ту да дајете оцене, а ја да се учим на њима...
Златни храм у Кјотоу, прошла субота...


Ево и линка за преузимање целе фотографије, 23 МB: fs07n3.sendspace.com/dl/e74dcef8b5abf3c915facec359d8e5d4/5130a7a0647432aa/5zg1bp/DSC_4200.JPG


Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #1 poslato: Mart 01, 2013, 02:36:56 posle podne »
Jednostavno receno, prelijepa lokacija, prelijepa zamlja kao i ova fotografija...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #2 poslato: Mart 01, 2013, 02:41:36 posle podne »
Prelepo...verujem da ces nas obradovati sa jos kojom :)
P.S. Vidi da ti fotografije budu velicicne max 1000x667 pix radi preglednosti :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2013, 02:47:06 posle podne »
Ah, najzad da pogledamo neku fotografiju... a ne samo da pricamo sta da kupimo. Podrzavam razvoj dogadjaja ;)

Evo ovako.
Ovde ima materijala za odlicnu finalnu fotografiju, uz neke male korekcije... a one podrazumevaju malo pipkanja u Photoshopu.
Nebo je trebalo ocistiti od granja, a zatim i odrediti se prema donjoj polovini fotografije. Najpre, donji desni ugao je trebalo ocistiti od nepotrebnog detalja... a zatim odluciti sta sa vrhom borica. Da li ga klonirati, ili kropovati fotografiju nesto iznad kamena pa opet isklonirati deo borica koji je ostao.
Dalje, slobodno se moze ukloniti ono stablo u gornjem desnom delu fotografije,... bas upada u oci, jednako kao i covek kojeg vidimo. Motiv je bas lep i prelep, i mozda bi mu bas prijalo odustvo zivih bica. :)

Dalje, fotografija je prevelika za postavljanje na forum, sto je cini nepreglednom za sve one sa manjom rezolucijom na ekranu. Ali, ovih 2000 piksela po duzoj strani je idealno da odradis Smart sharpening, pa da onda smanjis na 1000 piksela po istoj toj duzoj strani i odradis Unsharp mask, cime bi zadrzala ostrinu i cistocu za prikaz na web-u.

Ovo je valjda tvoja prva fotografija koju kacis na forum, ako se ne varam... i moram priznati da zeljno ocekujem jednu lepu putopisnu temu sa odabranim motivima.

I na kraju, imas odlican aparat i prelepe motive pod rukom, tako da nemoj da zapadnes u fazu preterane obrade u Photoshopu. Za pocetak, sto manje... i sa sto minimalnijim korekcijama.

To bi bilo to... i jos jednom, prijatno si me iznenadio sa temom.

PS
I jos jedno... pocni da zapazas te sitne detalje koji upadaju u kadar... mozda ce korak levo/desno, napred/nazad ... dati fotografiju koja ne zahteva kloniranje pojedinih delova... ako recimo nisi blizak Photoshopu, ili naprosto, nemas vremena.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #4 poslato: Mart 01, 2013, 02:51:13 posle podne »
Nije loš kadar ;)
Vidi ubuduće da izbegneš ometanje iz prvog plana (granje preko neba i borove grane u dnu fotke), osim ako ne postoji konkretan razlog za to.
Btw. Nikon d800 i nije baš aparat koji se često nađe u rukama nekog ko nije fotograf, tako da iskoristi ti to dobro.
Tip: Poješćeš se od muke Rodoljube, ako pod hitno ne pazariš CPL filter za objektiv kojim fotkaš pejzaže. U takvim uslovima, u kojima se ti nalaziš, on je "must have"!

Edit: Preteče me Zoran

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #5 poslato: Mart 01, 2013, 04:04:16 posle podne »
Ја нисам фотогграф...

Sa d800 u rukama  i to još u Japanu, greota da ne postaneš  ;)   Sve ostalo su Zoran i Hornet već rekli  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #6 poslato: Mart 02, 2013, 01:29:45 pre podne »
Ево још једне фотографије, настале у серији фотографија сликаних на брзину, био је и сумрак близу, за мој укус је доста тамна. Изабрао сам најбољу, мада има много мана, видим и сам, али ми је мотив прелеп. Штета што нисам имао више времена да посветим сликању. Овде сам на врло важној обуци, и немамо много времена за такве ствари, и то што смо видели, све је било на брзину.
Слика није обрађивана у Фотошопу, не волим то, иако свакодневно сређујем слике за неке потребе које не захтевају велику прецизност и велико знање.
Плашим се да бих слику само упропастио ако бих је обрадио, немам довољно знања за то. Слика је слика само кад је оригинал...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Јапан
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2013, 01:57:20 pre podne »
Uz kritike koje si već dobio, ja mogu samo da dodam da mi prijaju motivi, da mi je prva fotka odlična, iako ima par nedostataka (zapravo viška - te grančice gore i ovaj četinar u dnu).
Kompozicija je baš kakva treba da bude i odlično dočarava, meni inače intrigantno, okruženje! :)
Druga mi nekako ne leži. Kadar je previše uzak, a pritom je i ugao posmatranja takav da mi ova građevina iza odvlači pažnju sa ovog zanimljivog vrta, staze, rastinja... Jednostavno mi ne leži, mada ne kažem da bih se i sam tu bolje snašao, jer nemam pojma ni kako sve to izgleda i da li se uopšte i može zauzeti neka povoljnija pozicija.

Što se ovog sa obradom tiče, baciću Ti samo jednu kosku: kažeš da "ne voliš da obrađuješ fotografije u Photoshopu".

Vidi, to je pogrešan stav. Ako misliš da nemaš dovoljno znanja, pa zbog toga zazireš od obrade, to razumem samo donekle - počni to da radiš (naravno, isključivo RAW format!) i videćeš da nije ni bauk, a zapravo ćeš tek onda početi da dišeš i razumeš moć aparata koji poseduješ! Ako je zbog nekih predubeđenja, koja nisu tako retka u svetu početnika (tipa "obrađena fotka je poput prevare"), onda to zaboravi što pre, jer pitanje je više filozofsko nego tehničko - da li bi Ti bilo draže da fotku obradiš Ti ili da to umesto Tebe čini neko drugi (u ovom slučaju mašina, tj. aparat)? Svaka fotografija je obrađena! Senzor je ne vidi takvom kakvom je vidimo mi na kraju, već je obrađuje da bi došao do toga - podešava WB, podešava tonalitet, kontrast, oštrenje, kolorit... a sve to možeš i sam, čak i bez neke preterane muke. A krajnjem rezultatu na taj način daješ pečat koji Te čini jedinstvenim! I Tebe i Tvoje fotografije. Naravno, što manje preterivanja, to bolje, ali sve je bolje od prepuštanja "robotizovanom" algoritmu da svaku fotografiju tretira identično.



Samo nastavi! ;)


Pozdrav

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2013, 05:01:27 pre podne »
Хвала најлепше.
Интересује ме зашто је важно обрађивати RAW фотографије?
Шта се тиме добија? Носе више информација са собом, у чему је штос?
Извињавам се на незнању!  :o 
Ако немате паметнијег посла, дајте бар линк ка детаљнијим информацијама.


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2013, 07:31:38 pre podne »
Da. RAW nosi vise informacija sa sobom, cime ti recimo omogucava da jednim klikom ispravis pogresno odredjen White balans. Ako ti on nije u redu, onda ti ni boje na fotografiji nisu u vinklu... i to nije to.
Drugi razlog, ako su ti neki delovi fotografije zapuseni ili cak spaljeni... RAW ti daje mogucnost da to korigujes na nacin koji nece unistiti fotografiju

Da sad ne bi duzili, baci oko na http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/white-balance.htm i uopste na ceo taj sajt i padajuci meni TUTORIALS . Tu bas imas sve.

U prilogu ti je grafikon pa ce ti valjda biti jasnije.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2013, 01:23:19 posle podne »
Kad bi mogao da biram koju bi zemlju voleo da posetim i fotografisem, Japan bi bio ubedljivo na prvom mestu.
Ne znam koliko imas imas vremena i da li ces biti u situaciji opet da posetis ovu prelepu zemlju, ali na tvom mestu bi koristio svaki slobodoan sekund i jurio motive.
Ne bi bre spavao :) ...sto ce reci, nista na brzinu, kao sto si naveo, daj sve od sebe i slikaj dok se kartica ne usija. Bice ti zao jednog dana ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Јапан
« Odgovor #11 poslato: Mart 02, 2013, 01:29:31 posle podne »
Dosadan al' da ne propustiš - CPL filter obavezno :D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #12 poslato: Mart 02, 2013, 01:58:00 posle podne »
Зоране, хвала! Чим си споменуо white balance, постало ми је јасно. Једноставно, све може да се уради ручно, уместо "компјутер" да сам ради како он мисли да треба. Још да научим како...


Погледаћу CPL... Може ли мало детаљније шта он ради?


Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #13 poslato: Mart 02, 2013, 03:07:13 posle podne »
Ја на апарату имам HOYA Pro1 Digital 77 mm MC PROTECTOR.
То није то, претпостављам, не пише CPL, сад сам гледао по интернету, паралелне слике, стварно је разлика драстична!


И да, најважније питање! Има ли ту некаквих разлика у квалитету код различитих произвођача? Који је најбољи за овај фотоапарат?


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #14 poslato: Mart 02, 2013, 03:15:37 posle podne »
CPL se ne kupuje u odnosu na aparat, vec u odnosu na velicinu prednjeg elementa tvog objektiva (tebi treba 77mm). Drugi bitan faktor je kvalitet... ima ih raznih, losijih i boljih... a ja mislim da je ovaj sasvim odgovarajuci

http://www.cameratonic.co.uk/hoya-pro1-digital-pro1d-dmc-77mm-circular-pl-cpl-polariser-polarizer-polarizing-polarising-filter.html
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #15 poslato: Mart 02, 2013, 03:31:30 posle podne »
CPL se ne kupuje u odnosu na aparat, vec u odnosu na velicinu prednjeg elementa tvog objektiva (tebi treba 77mm). Drugi bitan faktor je kvalitet... ima ih raznih, losijih i boljih... a ja mislim da je ovaj sasvim odgovarajuci

http://www.cameratonic.co.uk/hoya-pro1-digital-pro1d-dmc-77mm-circular-pl-cpl-polariser-polarizer-polarizing-polarising-filter.html

Одлично!
Има ли још неки добар, ако баш овај не успем да нађем?
Да ли њега само додајем овом претходном протектору?
Или прво CPL, па протектор?









ali na tvom mestu bi koristio svaki slobodoan sekund i jurio motive.


Ја сам овде послом, сваки минут је испланиран. И ја бих тако радио да сам дошао приватно, али...


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #16 poslato: Mart 02, 2013, 03:32:46 posle podne »
Taj ces da nadjes svugde.


Sto se tice drugog pitanja, ili jedan ili drugi... nikad oba zajedno.
Baci oko na ovaj tekstic, http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2427&z=79 ... cisto da znas kako i sta radi CPL, i u kojim prilikama ga stavljas na objektiv.
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 03:35:10 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #17 poslato: Mart 02, 2013, 03:40:47 posle podne »
Taj ces da nadjes svugde.


Sto se tice drugog pitanja, ili jedan ili drugi... nikad oba zajedno.
Baci oko na ovaj tekstic, http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2427&z=79 ... cisto da znas kako i sta radi CPL, i u kojim prilikama ga stavljas na objektiv.

Ух, ово је одличан линк! Хвала најлепше!

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Јапан
« Odgovor #18 poslato: Mart 02, 2013, 05:00:34 posle podne »
U temi "stara ciglana", na ovom forumu, svi hvale nebo na okačenoj fotografiji. Teško da je takav tonalitet i zasićenost boje moguće dobiti bez CPL-a. Pogledaj tu temu.

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #19 poslato: Mart 03, 2013, 12:30:55 posle podne »
Taj ces da nadjes svugde.


Sto se tice drugog pitanja, ili jedan ili drugi... nikad oba zajedno.
Baci oko na ovaj tekstic, http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2427&z=79 ... cisto da znas kako i sta radi CPL, i u kojim prilikama ga stavljas na objektiv.

Ето данас узалудне шетње... Немају CPL Hoya, у продавници Map Camera. Имају само Kenko, oko 14.000 динара. Нисам купио, јер нисам знао да ли ваља, мада ме продавац убеђивао да је бољи од Hoya, и показивао ми неке графиконе квалитета, што је мени личило на шпанска села...
Затим сам ту у близини отишао у официјелни Nikon store, на 28. спрату Shinjuku L Tower, а тамо нису имали никакав CPL филтер од 77 мм. Али је зато продавница права дивота... Какве само дивне Nikon оригиналне торбе имају... Али су мени превелике, но за професионалце, вероватно сан снова...
И шта сада радити? Шетати се поново или оставити за Србију...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #20 poslato: Mart 03, 2013, 12:53:08 posle podne »
E sto volim te koji barataju grafikonima CPL filtera.

Ova hoya je vrhunski CPL ... a kada sam jednom prilikom probao da shvatim zasto su ovi skuplji, veruj mi da nisam uspeo nadjem ama bas ni jedan razlog... dokaziv u praksi.
Ne znam sta da ti kazem, steta je da nemas CPL... a opet je bezveze da istreses duplo vise para za istu stvar.



''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Јапан
« Odgovor #21 poslato: Mart 03, 2013, 01:22:14 posle podne »
Nije priča o filterima baš bezveze. Kad nakačiš neku Hamu, onda vidiš kolika je to razlika. Tu nema potrebe ni pominjati grafikone, jer ono toliko nepopravljivo usere fotku, da je niko živ više ne može popraviti i to se vidi na bilo kojoj veličini fotke, uopšte nema potrebe gledati na 100%. Ko to nije doživeo, treba da se smatra beskrajno srećnim!. :)

BTW, ja za Kenko ne bih davao više para nego sa Hoya filtere. Na stranu što Hoya ima modele koji su iznad svega što Kenko može da ponudi (na stranu što je Hoya i posredni vlasnik Kenko brenda).

Pozdrav

« Poslednja izmena: Mart 03, 2013, 01:27:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #22 poslato: Mart 03, 2013, 02:29:32 posle podne »
Онда решено, купићу у Србији код нашег друга...
Узгред, кад сам потражио Хоју, онај Јапанац ме тако попреко погледао...


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #23 poslato: Mart 03, 2013, 02:31:30 posle podne »
Naravno da ima  razlike izmedju filtera od 10 ili 30 evra u odnosu na ovu Hoyu. Ali ja sam prvenstveno mislio na poredjenje te Hoye sa duplo skupljim Kenkom.


Nismo ovde ni pricali o necem ispod Hoye pro1 ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Јапан
« Odgovor #24 poslato: Mart 03, 2013, 03:04:53 posle podne »
Pa sad... kad se daje duplo više para u odnosu na Hoya-u, logično je uzeti samo B+W... kakav Kenko... :)

Mada, Pro1 Hoya nije mnogo jeftinija od B+W. Čak, razlike su skoro pa simbolične za taj red veličina. ;)


Nego, Rodoljube - koje objektive Ti uopšte imaš? Ja EXIF uopšte ne vidim, pa da ne bih nagađao.

Pozdrav

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #25 poslato: Mart 03, 2013, 03:31:08 posle podne »
Pa sad... kad se daje duplo više para u odnosu na Hoya-u, logično je uzeti samo B+W... kakav Kenko... :)

Mada, Pro1 Hoya nije mnogo jeftinija od B+W. Čak, razlike su skoro pa simbolične za taj red veličina. ;)


Nego, Rodoljube - koje objektive Ti uopšte imaš? Ja EXIF uopšte ne vidim, pa da ne bih nagađao.

Pozdrav

AF-S NIKKOR 24-70 mm 1:2,8 G ED

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #26 poslato: Mart 03, 2013, 03:31:40 posle podne »
Kakve ti to exif view-ere koristis :) ... kad ne mozes da procitas koje je staklo :)

AF-S Nikkor 24-70 f/2.8
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #27 poslato: Mart 03, 2013, 03:48:14 posle podne »
Mali off , ja sam uzeo Photix CPL , kakav je on? Izvini sto upadam ne najavljen :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Јапан
« Odgovor #28 poslato: Mart 03, 2013, 04:09:08 posle podne »
AF-S NIKKOR 24-70 mm 1:2,8 G ED
Onda Ti je dovoljan običan filter, ne mora slim varijanta. Pitao sam zbog vinjetiranja, jer obični filteri vinjetiraju na UWA objektivima. 24mm nije problematično, pa ne mora slim. BTW, uzmi Hoya Pro1 CPL i bićeš izuzetno zadovoljan. Ako želiš da obezbediš univerzalni filter u slučaju da u budućnosti kupiš i neki UWA objektiv (npr 16-35), onda gledaj da bude slim (tanka) varijanta. To se malo teže nalazi kod nas.

@Serb
Ne bih znao kakav je. Nisam znao ni da oni imaju filtere u ponudi. Iskren da budem, ne bih se baš kladio u nekakav kvalitet, jer CPL-ovi baš koštaju kad su dobri.

Pozdrav

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Јапан
« Odgovor #29 poslato: Mart 04, 2013, 01:38:37 posle podne »
Тако ће и бити. Хоја.
Хвала још једном!