Autor Tema: kako da odvojim blic od aparata??  (Pročitano 12353 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
kako da odvojim blic od aparata??
« poslato: Jul 05, 2011, 03:48:28 posle podne »
imam fuji s9600 i stariji eksterni blic sunpak auto 144d...hteo sam da se igram sa tim, i da nekako odvojim blic od aparata...koji je najjeftiniji nacin za to??

cuo sam za slave kockice...je l' to dobar nacin za pocetak???
vidim ima ih za 1500din, a mogu da se nadju i jeftinije :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #1 poslato: Jul 05, 2011, 06:15:57 posle podne »
Najjeftiniji način je da kupiš sync kabl i okidaš ga njime, ukoliko taj blic ima PC-Sync konektor. :)
Slave kockica je isto jedan od načina, ali je neophodno da nabaviš neku koja može da eliminiše preflash, onaj predbljesak koji aparat koristi kako bi izmerio potrebno svetlo. Treći način je da kupiš okidače, ali je to po meni već preskupa investicija za taj aparat.

Pozdrav

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #2 poslato: Jul 05, 2011, 06:32:59 posle podne »
nema taj konektor :( postoje dve verzije ovog blica 144pc koja ima konektor i 144d koja nema :(

kod nas imaju da se kupe samo visico kockice...

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico-sk-001-kockica-za-sinhro-kabl-1070.html
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico-sk-002-slave-kockica-1068.html
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico-sk-003-slave-kockica-608.html

e sad, ovde nigde ne pise da li mogu da eliminisu predbljesak....
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #3 poslato: Jul 05, 2011, 07:10:13 posle podne »
Pa dobro, eto, ovaj prvi link, čak Ti i piše u njegovom nazivu:
http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/visico-sk-001-kockica-za-sinhro-kabl-1070.html

To je slave kockica koja ima foto-ćeliju, ali ima i PC-Sync konektor (vidi se sa strane). Kupiš tu kockicu i sinhro kabl koji odgovara na obe strane (najbolje je da poneseš kockicu i aparat kada budeš kupovao kabl, ako ga ne budeš kupovao na istom mestu) i eto. To je najjeftiniji način. Jesi ograničen kablom, ali ipak je jeftinije nego okidači.

Pozdrav

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #4 poslato: Jul 05, 2011, 11:19:00 posle podne »
bezveze :( ja sam mislio da odaljim blic nekoliko metara, a gde da nadjem toliki kabl...znaci nista onda :(
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #5 poslato: Jul 05, 2011, 11:53:19 posle podne »
Ima sinhro kablova dugačkih po 10-ak metara. Ja imam jedan takav i radi sasvim normalno. Kupio negde u BG-u. Sad gde tačno, ne sećam se.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #6 poslato: Jul 06, 2011, 12:27:50 pre podne »
To nije ovakav kabel:




da ne bude zabune  ;D
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 10:40:17 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #7 poslato: Jul 06, 2011, 12:45:24 pre podne »
;D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #8 poslato: Jul 06, 2011, 12:51:23 pre podne »
 ;D

a koliko bi otprilike kostao taj kabl od 10m??

Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #9 poslato: Jul 06, 2011, 12:55:38 pre podne »
Šta znam... oko 500 dinara max. Ne sećam se. Kupio sam ga pre nekoliko godina.

Pozdrav

Van mreže Urkelele

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #10 poslato: Septembar 14, 2011, 08:05:55 posle podne »
Pozdrav drugari...
hajde da ja ne otvaram drugu temu pa da pitam ovde.
Imam Canon 450d i Blic 580ex II. Koliko ja znam, on poseduje wireless okidac dok ga ovaj aparat nema. Predhodni blic (kinez) koji sam imao je okidao bezicno, tj. pobudu mu slao integrisan blic. Ovaj 580ex II nisam uspeo tako da podesim. Da li je moguce da on nema mogucnost radio okidanja (valjda bi trebalo da su ove dve stvari razlicite  ;D)?
Znaci, gresim negde: ili ne umem da podesim ili mi je jos nesto potrebno da bi ovo funkcionisalo. Naravno, ako treba da kupujem nesto ne bi bilo lose da bude kompatibilno za neku rasvetu koju cu uskoro da kupim.
Hvala...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #11 poslato: Septembar 15, 2011, 12:46:44 posle podne »
Nema ni "kinez" radio okidanje, nego okidanje pomoću integrisane foto-ćelije. Šta da Ti kažem... verovao ili ne - moguće je da ne može da ga okine interni blic, jer ga i ne okida, pošto ni nema foto-ćeliju. Okidanje je predviđeno namenskim okidačem (ST-E2) ili istim takvim blicem. ;)

Međutim, nije mi jasno kako si uspevao da radiš sa tim starim blicem, budući da 450D nema manuelni mod na popup blicu, pa se okidanje bljeskom dešava na prvi (pre-flash) bljesak, a ne onda kad treba, tako da je uticaj faktički - 0?

Rešenje je kupovina nekog radio okidača (Phottix i tome slično) ili "slave" kockice koja ima mogućnost "ignorisanja" pre-flasha. Ako još uvek imaš onog "kineza", možeš ga staviti na aparat, i okidati njime 580-icu sa "slave" kockicom koja nema detekciju pre-flasha.

Dugoročno rešenje je radio okidač, neki u klasi PHOTTIX Tetra PT-04 II, koji košta 40-ak €.

Pozdrav

Van mreže Urkelele

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #12 poslato: Septembar 15, 2011, 08:30:52 posle podne »
Ne znam sta je taj kinez imao ali je radio :) U pitanju je bio YN-467. Nisam nesto mnogo radio sa njim pa ne mogu sa sigurnoscu reci da je bio odlican, ali mislim da mi se nije aktivirao na pre-flash. Ubrzo mi ispala kombinacija da njega prodam i uzmem ovaj.
Umedjuvremenu sam ovde nasao jos jednu temu slicnoj ovoj i procitao da preporucujete slave kockicu. Ali, ja ne bih da koristim interni blic fotoaparata.
Svidja mi se tacan naziv uredjaja (radio okidaca) i sad tacno znam sta da trazim  :) Jos bi bolje bilo kada bih znao da li ovaj radio okidac ima mogucnost i okidanja blic rasvete koje na sebi imaju foto celiju?

Hvala Ti puno, pozdrav.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #13 poslato: Septembar 16, 2011, 12:16:10 pre podne »
Vidi, da budem iskren - ja baš i nisam neki ljubitelj slave kockica. Uvek se nekako potrefi da je ljudima to skoro pa jedino (jeftino) rešenje, pa tako dođemo to nje. Inače, ne važe za naročito pouzdanu opremu, pa je zgodno zaobići ih kad god je moguće (čitaj: kad god je moguće kupiti radio okidače). :)

Pozdrav

Van mreže Urkelele

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #14 poslato: Septembar 27, 2011, 10:25:11 posle podne »
E, evo mene ponovo. A zasto? - Zato sto ne radi :(

Uzeo sam malo skuplju varijantu Phottix Aster. Transmiter sam postavio na aparat, a blic podesio na manual u slave modu. Blic nece da okine. Kada ga stavim na resiver onda radi, sto je logicno, ali nije fora :)
Mozda sam negde pogresio?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #15 poslato: Septembar 27, 2011, 11:36:11 posle podne »
Ček', samo da razjasnimo... Blic na manual - OK. U slave modu? Kakvom slave modu? Ako pričamo o 580-ici, onda slave mod NE treba da bude aktivan, jer on nema nikakvog uticaja na komunikaciju preko hotshue-a, niti je sposoban da "uhvati" signal sa nečega što nije Canon Master (isti blic ili ST-E2 okidačem).

Dakle, jedina ispravna kombinacija je:
-transmiter na aparatu, podešen na identičan kanal kao i risiver;
-risiver udaljen od aparata, a na njemu blic;

Nadam se da nisi očekivao da će transmiter da okine blic bez da blic bude nakačen na risiver? Ako sam dobro razumeo - za to si rekao "ali nije fora"?

Pozdrav

Van mreže Urkelele

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #16 poslato: Septembar 29, 2011, 07:36:15 posle podne »
Da, to sam ocekivao jer je bilo logicno - Na aparatu tarnsmiter koji na odredjenom kanalu baca signal, a blic u slave modu (ili bilo kakvom) koji ce na istom  kanalu da detektuje signal transmitera i da okine.
No svakako, kako je - tako je. Bar ne sad da ne zalim sto sam uzeo set sa dva resivera :)

Hvala, pozdrav.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #17 poslato: Septembar 29, 2011, 09:46:20 posle podne »
Ne, problem je u tome što trasmiter emituje RADIO signal, a slave receptor u blicu očekuje IC signal. Kao što znaš, ta dva sistema komunikacije nemaju ništa jedan s drugim, tako da i ne mogu da rade. Zato se uostalom i dobija i risiver. :)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #18 poslato: Januar 19, 2012, 12:42:14 pre podne »
Da ne otvaram novu temu,pitacu ovde.
Nisam koristio daljinski okidac niti kockice jos.Imam od olympusa blic bezicni koga sam okidao sa aparatom sa njegovim blicom.To je dosta jednostavna i dobra varijanta.E sad me zanima da li ima neki model radio okidaca ,gde bi mogao predajnik da stavim na canon a da imam dva prijemnika gde bi na jedan stavio canon blic a na drugi taj olimpusov (kad ga vec imam da ga iskoristim). I da u manuelnom modu rade oba recimo.Sta mi treba za tu varijantu.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kako da odvojim blic od aparata??
« Odgovor #19 poslato: Januar 19, 2012, 12:51:14 pre podne »
koliko znam, treba ti ovo :D

http://www.fotodiskont.rs/proizvodi/phottix-aster-pt-v4-433-mhz-set-2-risivera-592.html

stavis transmiter na aparat, a risivere na bliceve, podesis da ti okidaju oba clica i to je to...nisam siguran da li je ovo tacno, pa bolje da ti neko drugi kaze sta sve treba... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com