Autor Tema: Sony a7S II  (Pročitano 64810 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #140 poslato: Oktobar 31, 2015, 01:48:42 posle podne »
@Argon Mani se od DXO-a , evo ovde mozes da rezimiras ralne i normalne opise objektiva za skoro sve brendove, evo dao sam linkove ono sto je mene zanimalo kad sam istrazivo, znam da je neuporedivo jedno sa drugim ali vi kad pricate o Fuji objektivima, uporedjujete ih sa EF-S objektivim dok svi drugi na testovima ih uporedjuju sa skupljim objektivima, sto na kraju ispada da su Fuji objektivi jos i jeftini. Doduse ima par losih, ali bice zamene verovatno

http://www.photozone.de/canon_eos_ff/773-canon2470f28mk2ff?start=2
http://www.photozone.de/fuji_x/783-fuji1855f284?start=2

http://www.photozone.de/canon_eos_ff/502-canon_85f12ff?start=2
http://www.photozone.de/fuji_x/907-fuji56f12apd?start=2

Evo recimo i Canon-ov kit
http://www.photozone.de/canon-eos/831-canon_1855_3556stmis?start=2
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 01:50:47 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #141 poslato: Oktobar 31, 2015, 01:58:59 posle podne »
Dalibore, PZ testovi nisu namenjeni međusobnom poređenju, jer formati igraju veliku ulogu. Apsolutno je nemoguće staviti u ravan FF senzor od 21MP i APS-C od 16MP i dobijeno lomiti preko kolena. Zar ti ništa ne govori to da Canon kit ima 4 zvezdice, a 85L 3? :)

24-70 II je u top 5 najboljih zumova, često praćenih "prime quality zoom" epitetom.

Ali da, Fuji objektivi jesu bolji od proseka. Ali ne, nisu uporedivi sa najskupljim pro staklima, jer pod broj 1 ne mogu da se navrnu na neki FF, da bismo to mogli da uporedimo na valjan način. I vidim opet siluješ priču o 56 vs 85L... nemoj života ti... Imaš li neki Fuji koji ima senzor od barem 24MP? Kad odgovoriš na to pitanje, možemo dalje...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 02:13:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #142 poslato: Oktobar 31, 2015, 02:09:49 posle podne »
Čisto ideje radi... Canon EF 50mm f/1.2L USM na 760D: LINK

Sad ovo probaj da smanjiš na 16MP, pa uporedi sa Fujijem. A 50L je slabije staklo od 85L. Ovo nije dovoljno oštro za f/1.2?

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #143 poslato: Oktobar 31, 2015, 02:12:35 posle podne »
Storm je odgovorio za poredjenje, a inače nisam ja fan DxO-a.... pogledam ali uzmem sa rezervom.
Nešto je dobro ali ima i puno nelogičnosti.
Zadnja u nizu je ta što su i sami napravili neki prcmoljak koji šije i ozbiljna FF tela.

A PZ pratim odavno.
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 02:14:23 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #144 poslato: Oktobar 31, 2015, 02:31:24 posle podne »
Pa to sam i napisao da je neuporedivo, ali opet postoje i semplovi pa se moze videti. Zanimljiv link.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #145 poslato: Oktobar 31, 2015, 03:04:33 posle podne »
Zanimljivo jeste, ali onaj kome treba kompaktno, svejedno će uzeti Fuji (ili neki drugi MILC). Istom logikom, onome kome treba najbolje, a ne razmišlja o gabaritima kao o nekom bitnom faktoru, njemu će FF biti prvi na listi, a MILC neće ni pogledati. Sony A7x je donekle promenio to, ali to i dalje spada u statistiku.

Ko želi da poredi racionalno, više je nego dovoljno da pokraj nekog 5D ili 5D Mark II doda i EF 85mm f/1.8 USM. 85L je totalni i bespotrebni overkill u takvim poređenjima. Prvo što je tehnički u nekoj sasvim drugoj ligi, a drugo što je cenovno približniji pojmu "investicija", nego "kupovina". Na stranu što ni Fuji 56 1.2 APD nije ni malo jeftin, posebno s obzirom da je APS-C, ali mu ipak ni namena nije slična onoj za koju je 85L izrađen.

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #146 poslato: Oktobar 31, 2015, 03:04:53 posle podne »
Ako mogu nešto da primetim..

Vama Administratorima je ovaj naknadan @edit  izgleda dostupniji znatno duže vremena nego nama ostalim članovima, a koji je sad ograničen na minut-dva.
U principu nije bitno i ne menja puno stvar, ali možda bi poneku rečenicu rekao drugačije ili takodje dodao svoj naknadni @edit da i sam imam tu mogućnost.

Kažem ne zakeram, ali i meni je isto svojevremeno skrenuta pažnja od članova... Čak mislim da je u pitanju bila samo jednu reč .  :) ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 03:06:51 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #147 poslato: Oktobar 31, 2015, 03:08:11 posle podne »
Administatori iz razumljivih razloga nemaju limit za editovanje. A zašto je skraćeno... pa to možete zahvaliti onima koji su u nedavnim dešavanjima zloupotrebljavali tu mogućnost, editujući izmene koje je urednik napravio, na taj način pokušavajući da teraju inat.

Što se tiče editovanja, vrlo je prosto. Klikneš na PRIJAVI UREDNIKU, u komentaru na tu prijavu ostaviš celokupan novi post i neko će već izmeniti. Nije teško, ali nije više toliko elegantno kao ranije.

Eh da, htedoh nešto da dodam na onu opservaciju gore... pa normalno je da svi porede Fuji kit sa Canon ili Nikon kit objektivima, jer je to sasvim realno poređenje. Ako zanemarimo otvor blende, novi Canon 18-55 IS STM je više nego uporediv. Vrlo malo zaostaje oštrinom, ali je npr bolji po pitanju kontrole CA. Obrni/okreni, razlike među njima su manje nego kad bismo poredili Fuji sa nekim starim kit objektivima. Ne znam zašto je to nekom čudno? Pa sa čime da poredimo? Sa 24-70 ili 11-24? To je nerealno skroz. A i nepotrebno, jer u takvim poređenjima Fuji objektivi ispadaju samo smešni, a Canon objektivi preskupi. Realna vrednost poređenja = 0.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 03:12:20 posle podne od strane StORM48 »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #148 poslato: Oktobar 31, 2015, 03:11:49 posle podne »
Aa dobro, nisam znao da je bilo problema...
Sorry za off...
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 03:15:52 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #149 poslato: Oktobar 31, 2015, 04:50:55 posle podne »
Niko tu ne spori izlazni kvalitet, naprotiv...
E bas mi je drago da smo najzad stavili tacku na to. Dakle, nema: kao, slicno, priblizno…

Em ti odgovara retro, em malo i kompaktno, em nigde ne žuriš pa ti prajmovi više odgovaraju...Ih, pa gde li je bio taj MILC dosad.
Zvao se SLR… mislim,… i jos uvek se zove.

Sto se tice AF…. moram da te pitam jos jednom, ne secam se  da si mi odgovorio prosli put. Da li si ti ikada video uzivo milc, pipuno, probao… fotkao sa njime? Meni nije bas jasno kako ti dozivljavas njihov AF.
Ja to kapiram kao da ti to zamisljas… klik… pa odes u klonju, i po tvom povratku  se cuje BiBi… pa ti proveris da li je fokusirao iza tvojih  ledja ili napred – ispred objektiva. Imas li ti predstavu kako radi af kod Sony A6000, Fuji X-T1, Olympus omd ? Mislim, pricas li napamet ili imas neko realno iskustvo i primedbe proistekle iz nekog rada?
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #150 poslato: Oktobar 31, 2015, 05:38:02 posle podne »
Izvinite a zašto pitate mene a ne druga Storma ?
Ovo već drugi put isto.  :D

Kada to kaže neko drugi onda je to ok, a kada ja citiram nekog od vas onda je to netačno?
Ja sam lepo naveo citat i ime onoga čiji je citat. Mogu i da copy/pastujem ali mi se ne da, bilo je skoro...

Mislim ako sledeće pitanje bude bilo, ˝čekaj Argon, a kako to misliš lakše MILC stane u džep˝, e pa roknuću se života mi... ;D ;D

Niko u mojoj okolini ne koristi milc , ja ga nemam a i ne žurim pored dslra...Možda jednog lepog dana.  ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 05:42:48 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #151 poslato: Oktobar 31, 2015, 06:46:24 posle podne »
Izvinite a zašto pitate mene a ne druga Storma ?

Vi to generale, meni persirate? :) :)

Nego, pusti ti Storma... ja znam sta on ne voli a i znam zasto ne voli. On kad uzme aparat u ruke, treba mu 10 minuta da pronadje feler...(ovde zamisljas gusle dok ovo pricam :) )  tako da sa njim mogu da pricam na osnovu opipljivih utisaka koje je stekao, a gratis  ume vrlo jasno da mi objasni sta mu smeta. Recimo, on je primetio nesto kod trazila, sto ja nikad nisam a verovatno i ne bih. To vidi on i jos mozda onaj sto ga je pravio :) ... ali je razlika u tome sto on nije rekao : EVF je djubre, nego je konkretno rekao sta je primetio. Kapiras razliku?


Meni samo nije jasno kako toliko ubedljivo komentarises AF kod milca, bez da si ikada video kako radi. AF kod milca nije isti kao kod dSLR-a, i to je fakat. E sad, postoje razlike... pa je moj AF na X-E1 moguce zaglupiti kada se zainatis da ga zaglupis,... a danas sam to uspeo. Recimo, ruza koja se njise na vetru... sto je zadatak i za dSLR. X-E2 ili X-T1 ce to odraditi bolje od X-E1 ali i za nijansu losije nego dSLR. Secam se da sam sa 350d imao slicne probleme, ali sa 550d vec i ne. Zavisi koje staklo, i kakva je pozadina... i milion drugih stvari. Dakle, ne moze se generalizovati ama bas sve, jer svaka ta situacija moze biti posebna. A podesavanja AF sistema daju rezultate,  tako da i tu ostaje otvoreno pitanje da li je do mene ili do aparata. Zato i sluzi maltretiranje :)
E sad, da li to znaci da je AF kod X-E1 los? NE, ne znaci... evo za ova dva dana sam ispalio preko 450 fotki, sa 23 f/1.4 i 90mm f/2 od cega je 1/3 bila na maksimalnom otvoru blende. Imam sveukupno 6 omasenih. Pritom 5 komada je bilo u toku maltretiranja i jurenja pupoljka ruze na vetru.

Mislim, ok... sve je ovo napredak, posto sam ubedjen i da si izlazni rezultat kod milca do skoro verovatno tretirao kao rezultat prosecnog kompakta :) (iskreno izvinjenje ako gresim) ;)
Sto se tice gabarita, i to bi trebalo sam da osetis bilo da je to a7, nex6, a6000, fuji X-E2, X-T10 ili X-T1... ili neki Oly, Pana.  :)

Nemoj nista licno da shvatas kad te molim, tvoje dileme nisu razlicite od  vecine koji su skepticni. Zato i pricamo... zar ne? ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 06:56:01 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #152 poslato: Oktobar 31, 2015, 07:48:36 posle podne »
( pa iskreno ja i diskutujem tako da stvari postavim na onaj naj-banalniji način (koji je uopšte i teoretski moguć), jer jedino kad se napraviš skroz blesav možeš privući pažnju u meri da dobiješ iscrpne odgovore.
Al nema veze, idemo dalje...khm)  ;)

1. Stvarno nisam na ubedljiv način komentarisao AF kod MILCA. Pomenuo sam ga samo u postu 137 praveći retrospektivu rečenog i pozivajući se na onog ko ga je rekao.
    Pošao sam od toga da je mišljenje onog ko ga je rekao pouzdano bar u toj meri da se može naći u ˝Argonovoj retrospektivi˝.  ;)

2. Ja ne izbegavam odgovore već naprotiv, čini mi se nešto da ih ne dobijam, naročito ne u meri u kojoj ih postavljam.
    Naprasno se uhvatište sad ovog AF-a kojeg sam tek pomenuo onako usput jer ga se neko pre mene setio, a verovatno zato jer je to bilo najlakše za osporiti...i ako Storm nije usamljen na   
    netu koji je prigovorio na AF, al ajd...

  A kada ja pitam:

- kakvo je to fotkanje u kojem se svesno izbegava UWA i TELE područje - nema odgovora. (verovatno kao i vožnja bez rikverca i četvrte brzine...pichiš sa one prve 3... pa dokle stigneš )
- Kada pitam kakva je prednost crop milceva sa objektivima preko 60mm, dal u gabaritima dal u ceni u odnosu na recimo Canon DSLR objektive (85 f1.8 i 100 f2), opet nema odgovora.
- Kada pitam koji je smisao tog Fujija sa blendom 1.2 u odnosu na bilo koji FF (staru 5-ticu npr) + neskupe objektive sa blendom 1.8 (85-tica je bila tamo u pitanju činimi se), opet ništa-tajac.
- Kada priložim pisano-materijalne dokaze da crop MILC ws crop DSLR nemaju razliku u veličini i težini kao ni objektivi za njih, opet se prećuti i za 5 minuta opet krene ista priča, e MILC je manji.
- Iskreno za mene je misterija i kako izgleda ozbiljna rasveta i blicevi za Fujija, ima li toga svega u meri i broju kao za recimo C/N dslr. Možda grešim ali nešto mi se čini da je to još jedna stvar za   
   izbegavanje.
- A priču o servisu i kvaru (fuji/sony) smo već apsolvirali, aha ok....odgovor je bio čini mi se ˝nešto ćemo već smisliti ˝
- Priču o cenama smo takodje apsolvirali (ajd tu i ne mora odgovor)

A ne znam zašto me pitaš za izlazni rezultat MILCA jer ga nisam nikada ni osporio, ja sam osporavao ceo koncept MILCA iz pomenutih razloga.
E sad ako sve ovo nekom nije dovoljno.. :dontknow:

 ;)

« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 07:55:10 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #153 poslato: Oktobar 31, 2015, 09:47:40 posle podne »

- kakvo je to fotkanje u kojem se svesno izbegava UWA i TELE područje - nema odgovora. (verovatno kao i vožnja bez rikverca i četvrte brzine...pichiš sa one prve 3... pa dokle stigneš )


Izbegavam ja ili sugerisem da se izbegava ili sta? Rekoh ti lepo da je to moj pogled na mirrorless fotoaparate, i da toga ne mora bas niko da se pridrzava. U krajnoj liniji svaki od pomenutih sistema poseduje UWA i tele objektive. Odavno je poznato da preferiram prajmove i da mogu da funkcionisem sa malim brojem objektiva. Naprosto, ne znam sta bih radio sa nekim 70-300 ili 11-16. Isto kao sa 5ds koji bi hipoteticki dobio na nagradnoj igri… prodao bih ga/ih sutra. Sta da radim sa 50 megapiksela i fajlom velikim koliko i nekadasnji hardovi? Nadam se da shvats da je opservacija jednim delom izvedena iz licnih afiniteta, a drugim delom iz stvarnosti. Pogledaj, 10 od 20 fujijevih objektiva su prajmovi. Mislim, ne razumem kako ne razumes da je neko definisao svoje potrebe. Hocemo Devila da kritikujemo sto ne rabi UWA objektiv? Prosetaj po netu i videces da su korisnici mirrorless sistema u vecini okrenuti ka prajmovima, i da se uglavnom krecu maksimalno do 3 objektiva.

- Kada pitam kakva je prednost crop milceva sa objektivima preko 60mm, dal u gabaritima dal u ceni u odnosu na recimo Canon DSLR objektive (85 f1.8 i 100 f2), opet nema odgovora.

Kakva prednost? Pa svako pravi objektive za svoj sistem.


- Kada pitam koji je smisao tog Fujija sa blendom 1.2 u odnosu na bilo koji FF (staru 5-ticu npr) + neskupe objektive sa blendom 1.8 (85-tica je bila tamo u pitanju činimi se), opet ništa-tajac.


Njegov smisao je u tome sto je 56  f/1.2 za krop, odnosno za fuji. Mozda mislis da bi svaki vlasnik Fuji mirrorlessa treba da ga baci i kupi Canon FF sa 85mm f/1.8? Pazi, tom logikom bi svi trebali da imamo Canon dSLR. Mislim, kako da ti odgovorim na to pitanje… valjda je logicno. Fuji gradi sistem i nudi najbolje sto moze.

- Kada priložim pisano-materijalne dokaze da crop MILC ws crop DSLR nemaju razliku u veličini i težini kao ni objektivi za njih, opet se prećuti i za 5 minuta opet krene ista priča, e MILC je manji.

Pogresni su ti dokazi, a time i zakljucak izveden iz njih.

- Iskreno za mene je misterija i kako izgleda ozbiljna rasveta i blicevi za Fujija, ima li toga svega u meri i broju kao za recimo C/N dslr. Možda grešim ali nešto mi se čini da je to još jedna stvar za   
   izbegavanje.


Fuji ima svoje bliceve, a na njima radi i Canon ili bilo sta drugo osim Sonija. Uskoro planiram i sam da nabavim neke blic glave, tako da… eto… sta da ti kazem. Koliko ti bliceva treba? koliko ih imaju Canon i Nikon?

- A priču o servisu i kvaru (fuji/sony) smo već apsolvirali, aha ok....odgovor je bio čini mi se ˝nešto ćemo već smisliti
˝

I tu ne znam sta da ti kazem. Kupio sam ga od Ljube, i odnecu ga kod Ljube za servis. Nije kao kod Dekija u piksel plus… ali je resivo, a nije ni improvizacija.

- Priču o cenama smo takodje apsolvirali (ajd tu i ne mora odgovor)

I to smo apsolvirali, i znamo da Fuji zovu ‘’Lajka za siromasne’’. Odlicna izrada kako objektiva, tako i fotoaparata… i jaca cena. Ali ne mora da znaci ni to u svim slucajevima, zavisno od kombinacije koju pravis. Kao sto rekoh 35 1,4 je bingo i po ceni i kvalitetu. Kada kupujes fuji, onda se fokusiras na tacno ono sto ti treba, cisto da ne osvane uskoro u oglasima sa vec poznatim tekstom? Kupio sam ga, upotrebio 4 puta i od onda skuplja prasinu… sto je fakat u vecini slucajeva.

Tako bih ja verovatno uzeo tacno ono sto mi treba... 60mm za posao i 35 za porodicu i zezanje. Mislis da mi treba UWA? Mozda zatreba jednog dana…?
Znas li one teme, ima ih milion… skupio sam 400 evra, koji objektiv da kupim? Pa onda tema od 45 strana sa predlozima od UWA preko Tele do makro i FE. Neozbiljno!!!
Ako pametno kupis, onda nije skupo. Ako ti treba SVE, SADA i ODMAH… onda jeste!!! Onda je sve skupo, pa i dSLR
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2015, 09:52:16 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #154 poslato: Novembar 01, 2015, 12:36:50 pre podne »
E pa eto...
Cusmo i pitanja i odgovore.
Nekim odgovorima sam inace jako zadovoljan kao sa ovim oko rasvete (stvarno nisam znao), sa nekim delimicno, a sa nekim opet ne mogu nikako da se slozim, kao sa ovim u vezi dimenzija i pogresnih dokaza, npr.
Po ko zna koji put se ponavlja da sve zavisi od percepcije kako se na nesto gleda, pa odatle i razliciti zakljucci.
Za svaku tezu se nadje i njena antiteza. Slicno kao odraz u ogledalu, sve isto dakle - samo suprotno.

Ja sam licno izvukao od ovdasnjih forumasa sve sto me je zanimalo o ovim spravama na nacin na koji to i inace radim, a verovatno me nece nista spreciti da i u buduce to cinim... ;)

Onim sa tanjim zivcima ja se izvinjavam..   ;D
Ende..
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2015, 12:40:18 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #155 poslato: Novembar 01, 2015, 08:02:17 pre podne »
Ja cu morati  da ti odam priznanje za korektnu komunikaciju, jer se na vecini foruma i u vecini slucajeva ovakve teme zavrse kljucem ili banovanjem nekoga. Najbolji primer kako se postavljaju dileme i suceljavaju misljenja (opet se cuju gusle :) ).

Ima jedan programcic, zaboravio sam mu ime... a seticu se, koji analizira tvoj folder sa fotografijama i na kraju izbaci grafikon sa informacijama koji objektiv koliko koristis, kojim ziznim daljinama i sa kojom blendom. U tom nekom mom prelasku za analognog na digitaliju, naprosto se desilo da odjednom imam taj popunjen raspon, jer se eto... valja, 18-55, 50, 70-300. Nakon toga se sasvim prirodno javi potreba da kupim novi objektiv, zamenim stari... unapredim sistem, potrosim nesto para. Na svu srecu pronadjem taj programcic, i pustim ga odradi svoj posao... i prilicno se iznenadim rezultatima. Planirao sam prvo da zamenim 70-300 i da pazarim mozda Canon 70-300 IS, ali tabela kaze da taj zoom objektiv zapravo i najmanje koristim, a i kada ga koristim on je bio u rasponu do 110mm (ekvivalentnih). Ni 18-55 se nije proslavio, jer se vrteo sa zizom oko 35-50 mm ekvivalentnih, a 18mm je bio u domenu statisticke greske. Najvise sam koristio 50mm na f/2 i f/5.6.
Zakljucak se sam nametnuo, jer zasto bih kupovao nesto sto mi realno ne treba. Da ga imam, cisto da ga imam?
A cela ta prica oko milca se vrti zapravo oko toga, pocev od toga sto nemas Auto mod pa do toga da su neki objektivi za nijansu skuplji sto te tera na dve stvari, da dobro promislis kako fotografises i sta kupujes. Ja vam tvrdim da u konacnom zbiru milc izadje jeftinije.
Obrati malo paznju na oglase, koji su prepuni opreme koja je kupljena a samo je skupljala prasinu. To je upravo rezultat tog tripa... daj da se nadje, da se ima. Kupis veliki dSLR jer ces u potencijalu nekada imati 500L pa da moze da ga ponese. Na kraju se to zavrsi sa nekim 70-300 koji opet skuplja prasinu.

Programcic cu da pronadjem, cak sam i pisao o njemu na starom blogu... imam ga na nekom raskopcanom bacup hardu, ali cu ga pronaci.

EDIT
setih se http://www.vandel.nl/exposureplot.html
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2015, 08:05:42 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #156 poslato: Novembar 01, 2015, 09:32:26 pre podne »
Ima još nekoliko sitnica vezanih za gabarite koje se retko gde spominju.
Manji objektivi,dakle oni za milc, imaju dosta manji prečnik filtera pa je nabavka istih dosta jeftinija ili za isti novac se može uzeti kvalitetnije rešenje nego kod dslr duplikata.Ko koristi cokin ,lee ili sličan sistem filtera znaće o čemu pričam.
Veoma kvalitetan stativ koji posedujem bio je na granici što se tiče nosivosti u varijati 7d i neki teži objektiv.Milc na njemu stoji kao da je zavaren bukvalno.
Blic 430 ex II i koristim kao i do sada bez ikakvih ograničenja.UWA ima alternativu u samjangu 12mm koji se može naći na akcijama na ebay  po ceni često nižoj od 300$ ili 8mm koji je još jeftiniji.Čini mi se da član vito koristi ovaj poslednji na soniju.
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2015, 10:15:14 pre podne od strane neo »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #157 poslato: Novembar 01, 2015, 01:25:07 posle podne »
Kapiram da je forum pre svega mesto informativno-zabavnog karaktera pa ga u te svrhe i koristim.
Tehniku pratim po-odavno, i to na vise polja istovremeno i mogu reci da ona kao tvorevina ljudi nije vredna svadje medju njima. Vidim da se to na forumima povremeno desava ali to pre ima veze sa necim drugim nego sa tom tehnikom.

A ko god pronadje malo vremena a narocito strpljenja da debatuje ovde o njoj , ja sam raspolozen skoro pa uvek...  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #158 poslato: Novembar 01, 2015, 01:33:45 posle podne »
Da zahvalim neu na podsećanju - skroz, ali skroz sam zaboravio na Samyang. Evo kod Ljube ima i 7.5mm za MILC.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sony a7S II
« Odgovor #159 poslato: Novembar 01, 2015, 01:36:23 posle podne »
Ja vam tvrdim da u konacnom zbiru milc izadje jeftinije.
Samo da skrenem pažnju na lapsus. Umesto "skuplje", omaškom si stavio "jeftinije". Znam da je slučajno, pa zato nisam hteo da editujem, nego samo da ukažem na "nenameran" propust.  >:D

Pozdrav