Autor Tema: Rus MTO  (Pročitano 4678 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže joman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Rus MTO
« poslato: Oktobar 09, 2012, 11:26:36 posle podne »
Ruski objektiv teleskopski. Nedavno sam nabavio gotovo nov primerak, sa komplet torbom orinalnim filterima i u izuzetnom stanju.
Navoj M42

Ovaj objektiv sa linka http://www.tracyleerose.com/txt/tutorials/tutorial_lens/mto.html
Da li je neko imao iskustva sa njim?
Na masivnom stativu Velbon cvrsta podloga i bezicni ir okidac fotografisano je ovo
Ima li neko ideje o podesavanjima za njega, imam telo d 5000, m42 adapter potvrda bezkonacnosti ali me interesuje stvarna ziza objektiva?
Jos neke fotografije sa njim sto meseca sto zgrada u daljini na linku http://www.facebook.com/media/set/?set=a.495610433802109.122432.100000594697318&type=1&l=873700e4a2
Ako iko ima ideju, pomoc dobrodosla.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 10, 2012, 08:46:25 pre podne »
Mislim da je ovaj tvoj primerak ovde http://www.telescope-service.com/maksutovs/MTO/MTO.html

Inace, ovo je mirror lens  koji funkcionise po grafikonu ispod. Koliko vidim, ovaj tvoj primerak je 1000mm zizne daljine, a sa tvojim nikonom to mu dodje 1500mm. Blenda ti je fiksna, tj f10 i odmah ti je jasno da tu nema puno svetla. Dakle, treba ti suncan dan (onaj zimski sa snegom gde sve bljesti) i stativ. Iz ruke, zaboravi ... jer nema svetla, pa onda gadjas 1/3000 za iole normalan snimak, a tu dizes iso ... i ode mast u propast. :)
Ta stakla generalno, nemaju neki kontrast, ostrinu a ni boje ... tako da valjace za astronomiju. A za ostalo, ne bih se usudio ni da ga ponesem u rancu, koliki je :)


Skoro sam se igrao sa Sigmom 600mm f8 i nisam se odusevio, zapravo gore ti prepricah utiske... a manje vise svi su isti.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže joman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 10, 2012, 11:58:46 pre podne »
Postovani,
Hvala na odgovoru.
Totalni sam pocetnik stoga me bukvalno sve interesuje, u temi bokeh kakav volim sam nabrojao sve sam kao hrcak iskupljao i kupovao, zelim kritike i savete.
 Jeste to je taj od cirka skoro :) 5kg sam :)
 

 s'tim sto ovam moj nosi 1000A i znaci f/10.5/1100 *ako sam razumeo mnozilac je 1.5 *1500mm*
http://www.telescope-service.com/maksutovs/MTO/MTO.html#MTO1000

U pravu ste probano bez stativa iz ruku (odlicno za bildere) Bog otac ne bi razaznao sta je na slici.
To za kontrast nisam znao pa sam prilozio donju sliku meseca, kojoj kontrasta i boje malo vise nedostaje.
 Ako ga nosim samo u bunkeru od kola  ;) , to je tipa priroda, pa uz pecanje namestim na stativ infra r. daljinac pa sta se desi.
Sve u svemu, a i uz vas zakljucak, uzaludno bacenih 100e, pa nek stoji posluzice deci za pocetnu astronimiju kako rekoste.
Ako sam vas dobro rasumeo bez orginalnih Nikkor-a preko 300 ne uzimati ni Tamrone ni Sigme zbog vaseg iskustva sa Sigmom?
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2012, 12:55:44 posle podne od strane joman »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 10, 2012, 12:21:03 posle podne »
Pa generalno, za igranje sa manuelnim objektivima bolji je Canon nego Nikon ,  upravo zbog tog beskonacnog fokusa, tj. registracione distance.(udaljenost senzora od nosaca objektiva)
Ona je kod Nikona veca, pa zato imas problem sa fokusom na beskonacno. "Resenje'' je u adapteru koje ce korigovati taj problem, ali ujedno i degradirati kvalitet izlaznog rezultata.
Sto se tice bokeha, ti mirror staklici imaju neki cudan ''lesnik'' bokeh, pa i nije bas prikladan za disciplinu bokehiranja. :)

E sad, iskreno nisam ljubitelj manuelnih i starih staklica na novim digitalnim telima, jer se uvek na kraju ispostavi da je bolje staviti pare pod jastuk pa kupiti neko krsteno staklo koje ima autofokus.

Sto se tice sigmi, opet dolazimo do novca ... pa bi recimo Sigma 150-500mm bila odlicno resenje, ali to kosta.
Moj ti je savet da usporis sa hrcak pristupom ;), i da rasprodas to sto imas od tih manuelaca i pocnes da gradis neku liniju objektiva po nekim svojim stvarnim potrebama.
Kupovina dobrog CPL filtera donese vise radosti nego neki manuelni objektiv koji od 100 fotografija napravi 1 kako valja.

Mislim... to je sad neki moj stav, koji naravno ne moras uvaziti... ali makar...''mislite o tome'' :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže joman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 11, 2012, 02:48:03 pre podne »
 :) Primio k'znanju.
Bolje dodati jos na ono sto sam planirao od starih i uzeti dobro staklo nego se (mada nisam kompetentan da tvrdim ) gadjati sa adapterima i starijim objektivima ma koliko bili kvalitetni(ji).
Od citavog spiska tamo zadrzati (tema Bokeh kakav volim) samo ove Nikkor 18-55mm vr, Tamron 70-300mm, Tamron 18-200mm i Nikkor 28-100mm sa postojecim uv mc filterima i dodati im filtere za ostalo.
Hvala na odgovoru.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 11, 2012, 08:41:50 pre podne »
:... gadjati sa adapterima i starijim objektivima ma koliko bili kvalitetni(ji).

Ne mogu biti kvalitetniji iz prostog razloga sto su za nijansu drugacije koncipirani.
Stariji objektivi su prilagodjeni filmu a ne senzoru. Flim je presvucen emulzijom i nema odsjaj, za razliku od senzora koji moze imati problem sa upadnim uglom svetlosti.
Piksel i film nisu isto... tako da su MF objektivi donekle i jednostavniji u konstrukciji. Novija i bolja stakla to pitanje resavaju ugradnjom asfericnih elemenata u objektiv, upravo zato da bi izvrsili korekciju ugla pod kojim pada svetlost na senzor.

Sve u svemu, igranje sa MF objektivima moze biti jedna lepa prolazna avantura i nista vise. Svako ozbiljnije ulaganje sa kad tad pokaze kao pogresan smer.  ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 11, 2012, 12:52:57 posle podne »
Joman, kad postavljas fotke gledaj da ti duza strana ne prelazi 1000 x ... , da bi bilo preglednije jer nemaju svi velike monitore  ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 11, 2012, 01:48:05 posle podne »
pa sad ne bih rekao da je plastika bolja od stakla  8)  ;D znam neke ljude koji su dugi niz godina u fotografiji pa su sa analognog presli na digitalni. u principu moras da znas sta tacno mozes sa analognim objektivom na digitalno telo+ razlika jer imas m42 navoj.  moze se desiti da cela fotka bude malo mutna jer jednostavno ne moze bolje ali ako si majstor i to mozes iskoristiti da deluje lepo.

analogni objektivi imaju drugu manu a to je cena. dati za nesto 80-100€ je po meni mnogo kad za 250€ imam novo. sve do 30€ moze da prođe pod uslovom da znas koji analogni uzimas i za sta ce da ti sluzi.
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže joman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 12, 2012, 01:35:28 posle podne »
Joman, kad postavljas fotke gledaj da ti duza strana ne prelazi 1000 x ... , da bi bilo preglednije jer nemaju svi velike monitore  ;) :)

Ja po navici u fill sve :).
Kojim programom da vam smanjujem slike a da exif i ostale podatke ne poremetim (osim velicine) kako bi bilo citljivo cime je i kako uradjena fotka.
Ja koristim za podatke http://photome.de/

Van mreže joman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Rus MTO
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 12, 2012, 02:02:28 posle podne »
pa sad ne bih rekao da je plastika bolja od stakla  8)  ;D znam neke ljude koji su dugi niz godina u fotografiji pa su sa analognog presli na digitalni. u principu moras da znas sta tacno mozes sa analognim objektivom na digitalno telo+ razlika jer imas m42 navoj.  moze se desiti da cela fotka bude malo mutna jer jednostavno ne moze bolje ali ako si majstor i to mozes iskoristiti da deluje lepo.

analogni objektivi imaju drugu manu a to je cena. dati za nesto 80-100€ je po meni mnogo kad za 250€ imam novo. sve do 30€ moze da prođe pod uslovom da znas koji analogni uzimas i za sta ce da ti sluzi.

Hvala na kritici u vezi sa ulaganjima u opremu.
100 sam za ovo dao jer cenim da ih u ex Yu nema vise u ovom stanju do 100 kom.
svesno, jer nema stabilizaciju, bez stativa i daljinskog okidaca, je upotrebljivost =0 kad lift krene u zgradi imate osecaj na LCD *aparat hdmi povezan na dodatni ekran* da je zemljotres :) ako kamion prolazi na nekih 50m od vas takodje (na stativu) sa svojih oko 5kg i masivnim stativom koji je i on oko 2 kg pa battery grip i telo znaci tuga, bez kola nikuda :) ali sam se eto iz tog razloga odlucio da bacim tih 100.
Ni na kraj pameti mi nije da bacim na stare objektive preko 15e sa sve telom aparata. Sto i vi a i ostali rekli bolje pod jastuk tih 30e pa sledeceg meseca jos 30e i eto ga dobar za 8 meseci i koristan objektiv.
« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2012, 02:07:33 posle podne od strane joman »